Maailm

MAAILM OOTAB KANNATAMATULT: paar olulist USA osariiki loeb ikka veel sedeleid üle 

Greete Kõrvits, Michigan, 5. november 2020 21:27
LINNARAHVA HÄÄLED: Suur Atlanta valimisjaoskond, kus sedeleid endiselt üle loetakse, asub korvpallistaadionil.Foto: EPA/Scanpix
Eesti aja järgi neljapäeva õhtul ei saa veel kumbagi Ameerika riigipeaks pürgijat võitjaks kuulutada. Võib-olla on vastu varahommikut lootust teada saada Nevada osariigi tulemused, kust tuleb kuus valijameest. Just nii palju on veel minimaalsest 270 valijamehest puudu Joe Bidenil, kui just Arizona talle halba üllatust ei valmista. Kui Nevada valijamehed Bideni poolele lähevad, nagu selle loo kirjutamise ajal ka näib (Bideni napp edumaa Nevadas on umbes ühe protsendi juures), siis läheb asi tõeliselt huvitavaks. President Trump nimelt mitte ainult ei kuulutanud end alles häälte lugemise ajal juba võitjaks, vaid ähvardab osariike ka kohtuga, olles juba nõudnud häälte lugemise peatamist ning tulemuste uuesti üle lugemist.

Eilses lehes kirjutasin Ameerika omapärasest valijameeste süsteemist, mis ei pruugi sugugi tagada, et rahvalt enim hääli saanud kandidaat ka võidab. Nüüd, kui maruvihane president nõuab häälte ülelugemist, läheb süsteem veelgi keerulisemaks, sest paar osariiki (ennekõike pakuvad huvi kaaluosariigid Nevada ja Pennsylvania) alles loevad sedeleid. Igal osariigil on omad reeglid, kuidas nad häälte uuesti ülelugemisse suhtuvad ning kui väike peab võitja ja kaotaja vahe olema, et seda nõuda.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

08.11.2020
OTSEBLOGI | USA PORTAALID: Joe Bidenist saab järgmine USA president. Biden pöördus Trumpi valijate poole
05.11.2020
Eesti ei ole Ameerika: siinseid valimistulemusi ei otsustata kohtus
05.11.2020
ÕL USAs | BIDENI PETTUMUS: loodetud suurt võitu ei tule kindlasti

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee