Maailm

ÕL USAs | BIDENI PETTUMUS: loodetud suurt võitu ei tule kindlasti (3)

Greete Kõrvits, 5. november 2020 10:40
Teeb head nägu: Joe Biden ja abikaasa Jill Delaware'is valimisõhtu üritusel, tegelikult hakkas asi juba allamäge minema.Foto: AP/Scanpix
Kui USA valimispäev õhtusse vajub, võib ette kujutada, et demokraat Joe Bideni nägu vajus järjest enam ära ja loodetud peomeeleolu asendub pingeliste arvutustega. Milliseid osariike õnnestub veel ära napsata, et võita? Et üldse võita? Vastu ööd on selge, et loodetud –või mis loodetud, eeldatud! – suurvõitu kindlasti ei tule. Nagu 2016. aastalgi, panid arvamusküsitlused ka seekord totaalselt puusse. Biden tegi ehk selle vea, et ei läinud moosima latiinovalijat Florida osariigis, mis oma tulemused ühena esimestest teatavaks tegi. Kuigi Florida kaotus üksi ei tähendanud Bidenile maailmalõppu, oleks kaotus seal üsna otsustava kriipsu peale tõmmanud president Trumpi võimalustele. Kuid Florida ei olnud üksi. Kadus üks võiduvõimalus, siis teine, kuni järgmise päeva hommikuks lasus lootus vaid neljal osariigil, millest võitma peab Biden kindlasti kolm, kui tahab end uueks presidendiks kuulutada.

Väike meeldetuletus Ameerika presidendivalimiste süsteemist: võitja pole tingimata see, kes saab kogu riigi rahva enamuselt hääli. Igal osariigil on rahvaarvu järgi teatud arv nn valijamehi – kõige väiksematel kolm, alla selle ei saagi olla. Valijamehed annavad oma hääled selle põhjal, kelle kasuks nende osariigi häälteenamus langes. Üleriigiliseks võiduks on vaja vähemalt 270 valijamehe häält.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

08.11.2020
OTSEBLOGI | USA PORTAALID: Joe Bidenist saab järgmine USA president. Biden pöördus Trumpi valijate poole
04.11.2020
MEEDIAUURIJA SELGITAB: miks kaldus meedia Bideni kindla võidu poole?
04.11.2020
Trump ei suuda uskuda, et Biden ette rebis, ja peab postihääli libasedeliteks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee