Juhtkiri

Juhtkiri | Maskide lauskandmist peab kaaluma 

Ohtuleht.ee, 3. november 2020 17:58
Foto: Hannes Dreimanis
Eesti tundub Euroopas jälle vohava koroonaviiruse taustal lausa idüllilise rahusaarekesena, kuid see ei tähenda, et võiksime valvsuse minetada ega valmistuks rangemateks sammudeks, kui nende astumise vajadus võib tekkida üleöö. Lätis on mitte ainult maskikandmise kohustus ühistranspordis ja avalikes kohtades, kus pole võimalik distantsi hoida, vaid kehtestati ka trahv maski mittekandmise eest. Läti peaminister soovib jälle ka eriolukorra kehtestamist, Leedu otsustas üleüldise karantiini sisseviimise, mis tähendab söögikohtade, spaade ja spordiklubide tegevuse peatamist.

Meil kaalub valitsus baaride varasemat sulgemist, kuna müügipiirangutest hiiliti kõrvale. Kas me oleme aga valmis proovima mujal maailmas laialdaselt praktiseeritavat maskikandmist? Mitte niisama soovituslikus korras, vaid kohustuslikult? Loogika ütleb, et enne riigi uuesti sulgemist oleks vaja maskikandmist kui majanduse käekäigule odavama variandi tõhusust vähemalt katsetada. Kuid on sellega seotud ka hulk probleeme. Igale maskikandjale eraldivõetuna ei ole igapäevane ja nõuetekohane maskikandmine sugugi odav ning võib nõuda pere-eelarvest igakuiselt sadakond või rohkemgi eurot.

Kohustuslikkuse korral on riigi asi tagada, et maskid reaalselt igal pool oleks saadaval. Samuti peab hoolitsema sellegi eest, et ka kehvemal järjel elanikud ei jääks sel juhul maskideta. Eelkõige tuleb aga õpetada õiget maskikandmist, sest kui meditsiinipersonal kõrvale jätta, siis nii mõnigi kannab üht ja sama maski taskus nutsakus, et see vajadusel aeg-ajalt ette panna. Samas võib ülerahvastatud bussis köhimisel-aevastamisel isegi sellest variandist abi olla nagu olevat koroonahirmus hoolsama kätepesemise tõttu langenud haigestumine kõhugrippi.

Kuna professor Irja Lutsar peab kõige elanike viiruse suhtes laustestimist raharaiskamiseks, siis riik võiks selleks kavandatud raha eest testida hoopis maskikandmist, kui spetsialistide hinnangul selline vajadus kätte jõuab. Kui nakatumiste kasv pidurdub või jääb püsima vähemalt samal tasemel, on maskide kandmisel jumet. Kui muutusi pole, siis oleme selle kaitsevariandi enne vaktsiini tulekut vähemalt ära proovinud. Ja muidugi on igaühel vaba voli vastavalt isiklikele veendumustele maski kanda ka juhul, kui valitsus kupjana seda tegema ei sunni.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee