Maailm

Täiendatud kl 15.36

Viini südalinnas toimunud terrorirünnakus sai surma viis inimest 

Toimetas Annika Erg, Greete Kõrvits, Aare Kartau, 3. november 2020 08:40
Tulistamine Viini südalinnasFoto: Reuters/Scanpix
Esmaspäeva õhtul toimus Viini kesklinna sünagoogi juures tulistamine. Teadaolevalt on surma saanud neli ohvrit ja üks kurjategija. Võimude sõnul oli tulistajate näol tegu Islamiriigi terroristidega. Politsei otsib jätkuvalt Põhja-Makedoonia päritolu tulistaja kaasosalisi.

Austria siseminister Karl Nehammer ütles, et ühe ründaja lasi politsei maha ja vähemalt üks neist on jooksus, vahendas BBC News. Teisipäeva pärastlõunal vahistati Linzi linnas islamist, kes talutati käeraudades politseibussi. Seni pole selge, kas ta oli seotud pealinnas toimunud rünnakutega. 

Peatatud terrorist oli 20aastane Põhja-Makedoonia päritolu noormees Kujtim Fejzulai. Ta oli nii Makedoonia kui ka Austria kodanik. Ründajal oli juba varasemast karistusregister seoses terroristliku tegevusega. Siseminister Nehammeri sõnul oli ründaja Islamiriigi toetaja. Mullu aprillis Kujtim vahistati, kui ta üritas ületada Türgi piiri ja suunduda Süüriasse. Tema eesmärk oli liituda äärmusliku islamirühmitusega. Ta vabastati eelmise aasta detsembris.

Tal oli esmaspäeva õhtul kaasas automaat- ja käsirelv ning matšeete. Terrorist oli varustatud ka pommivööga, mis osutus võltsinguks. Ta kandis kaasas ka laskemoonaga täidetud kotti. Nehammeri sõnul oli kahtlusalune lisanud eile oma Instagrami kontole foto, millel ta poseeris eelmainitud relvadega.

Vigastatuna viibib haiglas 17 haavatut. Neist seitsme seisund on tõsine. Teadaolevalt on vigastatutel nii kuuli- kui ka noahaavu. Üheks raskelt haavatuks on ka kohalik 28aastane politseinik. Viini politseiülem Franz Ruf teatas teisipäeva varahommikul, et rünnakutes hukkus ka kolmas tsiviilisik. Poole kümne paiku teatati veel ühest hukkunust. Ohvrite seas on teadaolevalt eakas mees, eakas naine, noor möödakäija ja ettekandja. Austria kuulutas teisipäeval välja kolm päeva kestva leinaperioodi.

Austria kantsler Sebastian Kurzi sõnul oli juhtunu „kahtlemata terrorirünnak, mis oli väga professionaalselt planeeritud“. Eriüksuslased otsisid läbi ka hukkunud tulistaja korteri ja korraldasid haarangu veel 15 majapidamisse. Teadaolevalt on vahistatud mitu inimest.

Austria naaberriigid Saksamaa ja Tšehhi on tugevdanud piirikontrolli – juhuks, kui rünnaku kaasosalised peaksid üritama riigist lahkuda. Siiani pole aga täpselt teada, mitu inimest oli intsidendiga seotud. Teada on vaid see, et üks kahtlusalune on surnud ja Austria siseministri teatel on vähemalt üks relvastatud isik jooksus.

Linnas on käimas ulatuslik politseioperatsioon, mistõttu palus politsei kohalikel vältida avalikes kohtades ja ühistranspordis viibimist. Võimud otsustasid, et teisipäeval on kõik linnas asuvad koolid suletud. Tulistamine toimus vähemalt kuues eri asukohas ning vaid päev enne uute koroonapiirangute kehtestamist Viinis. 

Südalinna ümber on üles seatud teetõkked. Sotsiaalmeediasse postitatud videotest on näha jooksvaid inimesi. "See kõlas nagu ilutulestik, kuid siis taipasime, et tulistatakse," kirjeldas pealtnägija. Pealtnägijatel paluti mitte jagada fotosid ja videoid sotsiaalmeedias, kuna need võivad reeta sündmuspaigal töötavate politseinike asukoha. Jooksus olev ründaja on väidetavalt raskelt relvastatud ja ohtlik.

Viini juudi kogukonna juht Oskar Deutsch kirjutas sotsiaalmeedias, et pole kindel, kas ligiduses olnud sünagoog oli rünnaku sihtmärk, kuna pühakoda oli sel hetkel suletud. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee