KAS VÕTAB PALVEID KUULDA? Roosikrantsi sõrmede vahel keerutanud usklikud palusid neitsi Maarjal valimiste üle valvata.Foto: Panthermedia/Scanpix
Maailm
2. november 2020 19:53

ÕL USAs | Valimisõnneks pöörduvad ameeriklased isegi neitsi Maarja poole

Juba suvest saati kutsub lähedal asuv katoliku kirik palvetajaid ja muidu huvilisi pühapäeviti roosikrantsipalvusele. Ürituse eesmärk on saata Jumala, peaingel Miikaeli ja neitsi Maarja poole palved USA presidendivalimiste õnnestumiseks. Muidugi mitte pelgalt protseduuriliseks ja sujuvaks õnnestumiseks, vaid ka selleks, et asjalood läheksid kogunejate soovide ja maailmavaate kohaselt. Kuigi kogunejad ei ütle välja eelistatud kandidaadi nime, ei jää suurt kahtlust, kelle võidu lootuses palvetamine käib. Õhtulehe (mitteusklik) ajakirjanik aga võetakse vastu soojalt ja ligimesearmastuse vaimus, isegi kui spirituaalselt jääb ta toimuvast kaugeks.

Päev enne üritust muretsen, kas rahvast ikka tuleb. Ekskatoliiklasest abikaasa turtsatab selle peale, et (ja ma parafraseerin tema sõnad siinkohal veidi viisakamaks) seda küll kartma ei pea, kirikuesine kubiseb raudselt väärikamas eas daamidest. Järgneb kiire roosikrantsi-õppetund – kuidas sellega palvetatakse, millal tuleb lugeda meieisapalvet ehk issameiet, millal öelda kiitust Maarjale („Ole tervitatud, Maarja, täis armu, Issand on Sinuga, Õnnistatud oled Sa naiste seas ja õnnistatud on Sinu ihu vili Jeesus.“ jne). Mida tähendavad roosikrantsi müsteeriumid – neid on viis ning puudutavad need Jeesuse ja Maarja elu ning surma ümbritsevate imedega. Et igal müsteeriumil on oma „meeleolu“: rõõmurikas, valurikas, mind ootab pühapäeval aurikas roosipärg. Selle eesmärk on mõtiskleda Jeesuse ülestõusmise, taevamineku, neitsi Maarja kroonimise jms imede üle.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99