Eesti uudised

PUDER JA KAPSAD! Riigikontroll kritiseerib 2021. aasta eelarvet: pole selge, mida valitsus tahab (3)

Viljar Voog, 30. oktoober 2020 12:33
Riigikontrolör Janar Holm.Foto: Alar Truu
Riigikontrolör Janar Holm saatis 2021. aasta riigieelarvet menetlevale parlamendi rahanduskomisjonile kirja, kus juhib teravalt tähelepanu sellele, et numbrid eelarve seaduseelnõus ja selle seletuskirjas ei klapi. „Seletuskiri peaks selgitama eelnõus olevaid rahasummasid, kuid praegu need ei lange kokku, mistõttu ei ole päris selge, milline rahasumma väljendab eelnõu esitaja (valitsuse - V. V.) tahet,“ kirjutab Holm.

Kus siis numbrid ei kattu? Põhimõtteliselt kõikjal! Alustame tuludest: seaduseelnõus on riigieelarve 2021. aasta tulud kokku 10,94 miljardit, seletuskirjas 11,19 miljardit eurot. 250 miljoni euro suurused käärid...

Kuidas on lood kuludega? Seaduseelnõus on riigieelarve kulud kokku 12,36 miljardit, seletuskirja tabelis 13 aga 11,53 miljardit eurot. Ehk vahe on suisa 830 miljonit eurot. „Mitte ühtegi seaduses toodud tulu summat ei olnud võimalik eelarve seletuskirjast leida. Samas on seletuskirja eesmärk selgitada just seaduses olevat,“ kritiseerib riigikontroll lisaks.

Kurikuulus 13. tabel Foto: Kuvatõmmis / Riigikogu

Ning kui juba investeeringutest juttu tuli: tabeli 13 kohaselt on 2021. aasta investeeringute ja investeeringutoetuste kogumahuks kavandatud 956 miljonit eurot. Selle tabeli kohaselt väheneb investeeringute kogumaht 2021. aastal 0,9% võrreldes 2020. aastaga.

Samas mõned leheküljed hiljem, punktis 2.2.4, selgitatakse vastupidist: „Investeeringute ja investeeringutoetuste tase võrreldes 2020. aastaga kasvab“. Samas punktis on toodud, et aastaks 2021 planeeritakse riigieelarves investeeringuid kokku 1,04 miljardit, mis on 84 miljonit eurot suurem summa, kui on toodud tabelis 13.

Lisas 5 selgub, et viidatud 1,04 miljardit eurot sisaldab ka Riigi Kinnisvara ASi planeeritud investeeringuid hoonestatud kinnisvarasse ning kasvuhoonegaaside kvoodi müügist kavandatavaid projekte, kuid kui sellest summast nimetatud investeeringud lahutada, ei võrdu tulemus tabelis 13 toodud andmetega. Ühtlasi erineb lisa 5 rida „investeeringud riigieelarves“ 7 miljoni võrra tabeli 13 samast reast.

Skandaalne 21. joonis Foto: Kuvatõmmis / Riigikogu

Kirsiks tordil on joonis 21, kust võib välja lugeda investeeringutoetuste suure vähenemise, mis tabelis 13 ei kajastu. Samuti ei kattu teised sellel joonisel toodud andmed seletuskirjas ja seletuskirja lisades toodud selgitustega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee