Eesti uudised

ÕL VIDEO JA GALERII | „TORDIVALITSUS!“ Protestijad saatsid Jüri Ratasele sada torti (24)

Marvel Riik, 29. oktoober 2020 12:23
Foto: Tatjana Iljina
Peaminister Jüri Ratast ootas neljapäeval enne valitsuse pressikonverentsi superministeeriumi ees magus kingitus – maja ette laoti lauale vikerkaare värvides sada torti.  Need polnud toodud aga siirast sõbralikkusest, vaid need tõid valitsusvastased protestijad reaktsioonina Ratase eelmise nädala käigule, mil pärast EKRE tekitatud valitsuskriisi saatis peaminister lahenduse saabumisel rahandusminister Martin Helmele tordi

„Meile oleks väga meeldinud, kui peaminister oleks olnud suuremeelne ja võtnud seda naljana. Oleks olnud jube tore, kui ta oleks võtnud need sada torti ja jaganud need ajakirjanikele või möödaminejatele, oma töökaaslastele,“ rääkis Õhtulehele inimene, kes aitas torte kohale toimetada.

Samal teemal

Tema sõnul ei olnud algatuse taga ükski erakond, MTÜ, organisatsioon või huvigrupp, vaid tavalised murelikud kodanikud. „Üks eraisik Harjumaalt, kahe täiskasvanud poja ema lihtsalt korjas inimestelt raha, mille eest osteti tordid,“ andis ta aimdust aktsiooni sünnist. Algatuse korraldusmeeskonda kuulus kokku neli inimest.

Tortide jaoks tehti annetusi erinevates summades. Kõige rohkem saabus kaaskodanikelt 10euroseid annetusi. Ühelt heldekäeliselt isikult laekus lausa 100eurone toetus 100 tordi ostmiseks.

Algatusega sooviti kõnetada peaminister Jüri Ratast, et ta seisaks kõigi eestlaste eest ning kaaluks, kas „tordivalitsus“ on Eestile parim lahendus. Mäletatavasti saatis Ratas eelmisel reedel rahandusminister Martin Helmele valitsuskriisi seljatamisel tänutäheks tordi.

„Meile oleks väga meeldinud, kui peaminister oleks olnud suuremeelne ja võtnud seda naljana. Varasemalt ta ikka naljatas, aga nüüd enam ei julge,“ võttis ta algatuse järelmid kokku. 

Korraldaja rõhutas, et enne aktsioon oli räägitud toidupangaga, et kas kõikides tortidest on võimalik lahti saada. Kondiitrile hakati värviliste sefiiritortide tellimust koostama alles siis, kui pangalt oli saadud positiivne vastus.

Superministeeriumi ette tulid ka valitsusvastased protestjad, kes väljendasid oma meelsust siltidega nagu näiteks ""Päris elu pole tordilakkumine", "Tordivalitsus. Las nad söövad torti!", "Tere tulemast Eesti vorstiriiki" ja "Hea Jüri Ratas! Kaua me torti sööme?".

"Hea Jüri Ratas! Tort raske töönädala eest võib olla tunnustus. Aga kui see töö on paljudele haiget teinud, kas see siis oli ikka õigel kohal? Olgu need tordid selle üle järelemõtlemiseks," märgiti magusa kingituse kaaskirjas, milles lisati veel: "Tordid on ostetud kogutud annetustest Eesti inimestelt. Ettevõtmine ei ole seotud ühegi erakondliku liikumisega."

Peaminister ise torte ja silte ei näinud ja manitses toiduga mitte mängima.  "Loodan, et kõik ajakirjanikud panevad oma kaamerad püsti,  kui tulete sealt tordimiitingult. Eks me käitu kõik oma lastetoa järgi. Ma ei ole nii vana ja nii raskeid aegu näinud, aga toiduga ei mängita. Toidu raiskamine teeb meele kurvaks. Teisalt on viisakas käitumine alati teretulnud ja meil oli raske nädal. Ma tõesti saatsin osadele kolleegidele tordi, aga niimoodi seda toitu alavääristada ei ole küll mõistlik," ütles Ratas. 

Väljendit "Las nad söövad torti!" on omistatud Prantsuse kuninganna Marie Antoinette'le, kuid tegelikult pandi see kirja ammu enne seda, kui tulevane kuninganna üldse Prantsusmaale jõudis. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee