Poliitika

VIDEO | Valitsus: vähendame isolatsioonikohustust ja ostame suure hulga ravimit koroonahaigetele 

Johanna-Kadri Kuusk, 29. oktoober 2020 11:55
Peaminister Jüri RatasFoto: Robin Roots
Valitsuse tööst iganädalase ülevaate annavad peaminister Jüri Ratas; siseminister Mart Helme, kultuuriminister Tõnis Lukas ning sotsiaalminister Tanel Kiik. Valitsus otsustas tellida suure hulga ravimit neile, kes on koroonaviiruse pärast haiglaravil. Samas otsustasid ministrid lühendada kahenädalase isolatsiooninõude kümne päeva peale. 

Koroona möllab

Muuhulgas oli neljapäevasel istungil päevakorras 310 500 euro eraldamine terviseametile koroonaviiruse vastase ravimi Remdesivir ostmiseks ja haiglatele jagamiseks Covid-19 patsientide raviks.

Remdesiviri vajavad patsiendid, kellel kopsupõletiku tõttu vajalik lisahapnik. Euroopa Komisjon on selle ravimi kasutamise koroonaviiruse vastase ravimina heaks kiitnud. Ravimiamet on lubanud Remdesiviri kasutada ainult raskes seisus Covid-19 patsientidel. Ravim takistab viiruse paljunemist rakkudes. Vähemalt kaks suurt USA uuringut on näidanud, et Remdesivir lühendab Covid-19 patsientide haiglas viibimise aega.

Peaminister rõhutas veelkord, et inimesed ei tohiks haigena kodust väljuks ja peaksid end esimesel võimalusel testima. „Meil on perearstide läbi loodud see võimalus,“ ütles ta ja palus ka tööandjatel olla haiguse puhul töötajate suhtes vastutulelikud.

Peaminister lisas, et käis kolmapäeval ka Prantsusmaa presidendi Macroniga kohtumas ja koroonapiirangute teemal mõtteid vahetamas. Teada on, et Prantsusmaa on teinud ka sel nädalal samme piirangute karmistamiseks. Ratase sõnul soovib Eesti valitsus peamiselt loota inimeste vastutustundele ja vältida piirangute loomist.

Valitsus otsustas neljapäeval lühendada nii piiriületuse järgse liikumisvabaduse piirangu kui ka koroonaviirusesse nakatunu lähikontaktse karantiini kestust 14-lt 10 päevale. Sotsiaalminister Tanel Kiik kommenteeris, et see oli kaalutletud otsus, mille poolt oli teadusnõukogu ja koroonakriisi pildil olnud dr. Arkadi Popov. 

Välistöölistel hoitakse silm peal

Helme sõnul on Eesti vaatamata pandeemiale idapoolsete riikide elanike sihtriik. Suur osa tahab ministri sõnul tulla siia tööle, aga soovitakse ka edasi liikuda teistesse Schengeni ruumi riikidesse.

„Me suvel võtsime vastu mõned seaduseelnõud, mille parlament kiitis heaks ja mis panevad tööandjatele teatud kohustused, et illegaalset tööd oleks võimalikult vähe. Me teame, et on välismaalt võetud tööle inimesi, kes ei räägi eesti keelt, aga nad on võetud kohtadele, kus see nõue on olemas. Sellepärast plaanime ka keeleinspektsiooni kaasamist,“ rääkis Helme.

Sillamäelt leiti iidne surnuaed

Lukas teatas, et vaitsuse reservist eraldatakse kultuuriministeeriumile 73 632 eurot, et rahuldada Sillamäe linnavalitsuse taotlus arheoloogiliste uuringute kulude katmiseks.

„Martin Malve, Tartu ülikooli arheoloog, toob välja, et selle ajastu matustest ei ole tavaliselt säilinud nii palju tekstiili, juukseid ja nahka. Oli villast tekstiili, oli vöösid. See on tavaline kalmistu, kuhu on maetud nii mehi, naisi ja lapsi. Kõik on maetud peaga lääne suunas, mis näitab, et tegemist oli rahuajaga,“ rääkis Lukas ja tõi välja huvitava asjaolu, et ühest hauast leiti mees, kellel oli habe ja vuntsid täielikult säilinud.

Kalmistu võib anda olulist teavet vara-uusaja inimeste elutingimuste ja tervise kohta.