Eesti uudised

Täiendatud siseminsiter Mart Helme kommentaariga!

Kanada eestlane lükkas siseministeeriumi teenetemärgi tagasi: minu vaated ei luba seda minister Helme ja EKRE väljaütlemiste pärast vastu võtta (8)

Johanna-Kadri Kuusk, Marvel Riik, 29. oktoober 2020 16:54
Siseminister Mart HelmeFoto: Stanislav Moshkov
„Meie isikliku eesti pärandi ja identiteedi üle ei tohiks ükski inimene ega valitsuse minister otsustada selle järgi, kas oleme mees või naine; kas räägime eesti keelt vabalt, aktsendiga või üldse mitte,“ selgitas eesti ajakirjanik ja politoloog Kanadas Marcus Kolga, kes lükkas minister Mart Helme ja EKRE väljaütlemiste pärast tagasi siseministeeriumi teenetemärgi.

Siseministeeriumi valitsemisalas töötav rahvastikuminister Riina Solman jagas esmaspäeval teenetemärke inimestele, kes on ülemaailmse eestluse arendamisse oma panuse andnud. Kolga on olnud presidendiks Kanada eestlasi esindava asutusele Eestlaste Kesknõukogu Kanadas (EKN). Mees selgitas avalikult, miks ta teenetemärgist ära ütles. 

Samal teemal

Muu hulgas markeeris Kolga, et Eestis probleeme väärtusruumiga, mis ähvardavad tõmmata „meie rahva tagasi sürreaalsesse krüptosovjetlikusse kiviaega.“

Siseminister Mart Helme soovitas Kolga-sugustel närvilistel inimestel kolm korda sisse hingata ja alles siis otsus teha. „Ma võin öelda ka seda, et kui näiteks – ja see on muidugi ebausutav – president Kersti Kaljulaid mulle mingi aumärgi annaks, ma ka keelduks selle vastuvõtmiseks, protestimärgiks tema lõhestava ja kallutatud tegevuse vastu,“  Helme. „Istusin eelmisel nädalal lõunalauas Eestisse akrediteeritud suursaadikutega ja ei olnud mingit juttugi sellest, et Eesti kuvand või välispoliitika, liitlassuhted oleks ohus.“

Õhtuleht avaldab Kolga selgituse täismahus.

„Täna, 28.oktoobril 2020 olin sunnitud tegema raske otsuse. Mul oli võimalus võtta vastu Eesti Siseministeeriumi teenetemärk abi eest Eesti maine edendamisel välismaal ja samuti globaalse eestlaskonna identiteedi loomise eest. Teine valik oli lükata tagasi see kõrge tunnustus minu armsa esivanemate kodumaa valitsuselt ja rahvalt, keda ma nii kalliks pean. Ma valisin viimase.

Valisin empaatia, õigluse, sallivuse ja väärikuse. Lükkasin tagasi viha, vihkamise ja sallimatuse Helme režiimi ja nende poliitika vastu, mis ähvardavad tõmmata meie rahva tagasi sürreaalsesse krüptosovjetlikusse kiviaega ning valitsust, kes arvab inimese õigus määratleda end eestlasena, on dikteeritud nahavärvi, emakeele, seksuaalse sättumuse ja sünnikoha järgi. Valisin hirmu asemel väärtused.

Selle avalduse tegin täna hommikul Eesti Valitsuse Ülemaailmse Eestlaste Koostöökomisjoni istungil, kui mu sõber minister Riina Solman palus mulle üleanda siseministeeriumi teentemärgi. Ma siiralt tänan minister Solmani selle au eest, tema abi eest luua see koostöökomisjon ning tema sõpruse eest. Ka minister Reinsalu, kes nii julgelt toetas globaalse eestluse initsiatiivi ja identiteedi arendamist.

Kahjuks need samad printsiibid, mis motiveerisid mind kokku tooma globaalset eestlaste kogukonda, ei luba mul seda auhinda vastu võtta minister Helme ja EKRE mitme väljaütlemise pärast.

Üle kahe aasta tagasi alustasime koos kolleegidega Kanadast, Rootsist ja mujalt projektiga rajada globaalse eestluse identiteet, et võimaldada kõigil, kes tunnevad eesti meelt, saaksid ennast hoida eestlastena, hoolimata nende elukohast Kanadas, Venemaal, Rootsis, Soomes, Austraalias või kaugemalgi. Meie isikliku eesti pärandi ja identiteedi üle ei tohiks ükski inimene ega valitsuse minister otsustada selle järgi, kas oleme mees või naine; kas räägime eesti keelt vabalt, aktsendiga või üldse mitte. Ükskõik, kas oleme noored, vanad, suured, väiksed, mustad, valged, sirged või geid. Oleme väike ja uhke rahvas ning peame üksteist hoidma.

Ma tänan selle au eest ja loodan, et Eesti rahvas hõlmab tulevikus kõiki, kes tunnevad ennast uhke eestlasena.Elagu vaba, vastuvõttev ja tolerantne Eesti.“

Marcus Kolga on ka Valgetähe V klassi teenetemärgi kavaler, mille ta sai 2015. aastal eestluse edendamise eest Kanadas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee