Eesti uudised

GALERII | Tallinnas avaldati toetust Poola naistele (1)

Toimetas Annika Erg, 28. oktoober 2020 21:56
Meeleavaldus TallinnasFoto: Robin Roots
Tallinnas avaldati kolmapäeval toetust Poola naistele. Rahvas kogunes õhtul kell kuus Vabaduse väljakul, kust liikus raekoja platsile ja edasi Poola saatkonnahoone juurde.

Poolas vallandus meeleavalduste laine pärast seda, kui sealne ülemkohus otsustas keelata väärarenguga loote abordi.

Samal teemal

Poola abordiseadused on ühed Euroopa Liidu karmimad ja nüüdseks on hakatud ette valmistama eelnõud, mille järgi oleks raseduse katkestamine keelatud ka siis, kui see on tekkinud vägistamise tagajärjel, edastas meeleavalduse korraldaja pressiteates. Erandit ei tehtaks ka alaealistele.

Meeleavaldajad soovisid juhtida tähelepanu naiste õigustele: kogeda lapse hääbumist või väga valulist surma - sealjuures teha seda ilma riigi toetuseta - on ebainimlik. Samuti kinnitab maailma terviseorganisatsiooni statistika, et seadusliku raseduse katkestamise võimaluse puudumisel hakkavad levima põrandaalused abordid, mis seavad ohtu naiste elu ja tervise.

Tartus toetas meeleavalduse korraldajaid linnavolikogu esimees Lemmit Kaplinski. 

„Pärast Teist maailmasõda loodi Euroopa varemeist uus, ühistel liberaalsetel väärtustel põhinev liit. Kõigi 27 liikmesriigi jaoks on inimõigused selle kokkuleppe alustala. Abort on naiste õigus. Naiste õigused on inimõigused. Rünnak nii fundamentaalse õiguse vastu on rünnak meie ühise liidu baasväärtuse vastu. Poola on fantastiline maa ja ma tahan jääda sõpradeks Poolaga ja poolakatega. Aga me ei saa, või ega tohi vaadata kõrvalt, kuidas üks meie parimaid liitlasi hülgab needsamad väärtused, mis on hoidnud Euroopat rahu ja arengu teel üle kolme inimpõlve,“ kommenteeris Kaplinski.

Joanna Dagmara Dobosz, üks meeleavalduse korraldajatest, rõhutas, et tegemist ei ole vastuprotestiga, nagu seda püüavad serveerida Poola valitsus ja katoliku kirik, vaid toetusmeeleavaldusega, mis juhib tähelepanu naiste õigustele. 

„Kõikidele naistel peab olema õigus ise otsustada oma perekonna, tervise ja heaolu üle. Ma austan ja imetlen neid vanemaid, kes on võtnud riski tuua siia maailma sügava puudega laps ja pühenduvad täiskohaga tema hooldamisele. Nad on kangelased. Aga me ei saa ühiskonnana sundida kedagi kangelase rolli, kui see inimene tunneb ja teab, et ei saa sellega hakkama. Emaks sundimine olukorras, kus sotsiaalsüsteem ei paku piisavat tuge ja isade lahkumine pere juurest on tavaline, on kuritegelik,“ sõnas Dobosz.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee