Foto: MATI HIIS
ohtuleht.ee 27. oktoober 2020 18:27
Kui koroonaviirus on asjatundjate sõnul suurlinnade ja pidude haigus, siis on vaid loogiline, et ametkonnad on võitluses salakavala viirusega sihikule võtnud kohad ja tegevused, mis soodustavad paljude võõraste inimeste pikaks ajaks kogunemist kinnistesse ruumidesse, sh ööklubidesse ja baaridesse.

See lähenemine on end ka õigustanud, nagu teame näiteks Tartu koroonakollete edukast summutamisest pärast öise alkoholimüügi piirangu sisseseadmist.

Miks pole üleriigiline müügipiirang andnud päris sama tulemust, selle põhjuseid võib osaliselt otsida nn jokk-skeemides, mida mõned öölokaalid on oma klientidele rakendanud: kui pärast südaööd alkohoolset joogipoolist osta ei saagi, siis ometi on võimalik minut enne kella kukkumist laud looka osta, siseneda peopaika isikliku pudeliga, lunastada „tasuta“ alkoholi tagava peopileti jne. Samas, kas viiruse leviku seisukohast ongi suurt vahet, kas juba tunde lähestikku istunud seltskond läheb kohe pärast südaööd laiali või mitte?

Valitsuse hinnangul on küll, sest kiirkorras töötatakse välja alkoholiseaduse muudatuse eelnõu, mis lubaks kellaajaliselt piirata mitte ainult alkoholi müümist, vaid ka selle tarbimist meelelahutuskohtades ja toitlustusasutustes. Seaduse rakendumine valmistab baaripidajaile juba ette peavalu: kes ikkagi vastutaks pärast südaööd võetud ebaseadusliku õllelonksu eest?

Lokaali omanik, kes korjaku klientidelt poolenisti täis klaasid kasvõi jõuga käest? Kliendid, keda võiks rikkumise korral ähvardada trahv? Ja kas pole meil korrakaitsjatelegi paremat rakendust, kui korraldada rahumeelsetele seltskondadele reide ja ekspertiise, selgitamaks välja, ega veeklaasis ometi hoopis viin peitu?

Paistab tõenäoline, et piirangu tegelik eesmärk on sundida öölokaale uksed selliste sekelduste vältimiseks varem sulgema. Ent miks ei võikski siis rakendada hoopis lahtiolekupiirangut kõikidele alkoholi müüvatele asutustele? Kas pole hoopis riik ise punumas alatut jokk-skeemi, kui põhjuseks on ettevõtjaile kompensatsiooni maksmise vältimine, nagu kahtlustavad turuosalised ise?