Juhtkiri

Juhtkiri | Parlamendivälised haarasid abieluküsimuses ohjad 

Ohtuleht.ee, 26. oktoober 2020 18:07
Erakond Eestimaa Rohelised poolt algatatud petitsioon perekonnaseaduse muutmiseks – soovitakse sätestada abielu kahe täiskasvanud inimese vahelise liiduna sõltumata nende soost – on mõne päevaga kogunud juba üle 27 000 allkirja, mis ületab roheliste häältesaaki viimastel riigikogu valimistel enam kui kaks korda.

Roheliste edu poliitilise seisukoha sõnastamisel selliselt, et see kõnetab mitte üksnes nende baasvalijaid, on aga nähtavalt kahvlisse pannud sotsiaaldemokraadid, Reformierakonna ja Keskerakonnagi. Algatust otsesõnu toetanud on vaid samuti parlamendiväline jõud Eesti 200.

Kuidas saab sõnades toetada võrdõiguslikkust, ent otsustaval hetkel allkirja andmisest kõrvale puigelda, ei mõista mitte üksnes liberaalsete erakondade valijad, vaid küsimus on tekitanud pingeid ka erakondade sees. Nii kirjutab näiteks sotsiaaldemokraat Raimond Kaljulaid, et ta ei mõista kolleege, kes räägivad võrdsusest ja samal ajal erinevatel ettekäänetel perekonnaseaduse petitsiooni ei toeta – täpselt see, mida paistab tegevat tema erakonna juht Indrek Saar, kui ütleb, et peab kõige olulisemaks hoopis abieluteemalise referendumi ära hoidmist.

Viimase toimumine sai möödunud nädalal aga tuge juurdegi, kui võimuliit otsustas selle sügiseselt valimispäevalt hoopis varasemaks tuua, maandades riski, et koalitsioon sügiseni koos ei püsi. Mitmed reformierakondlased, sh erakonna juht Kaja Kallas, hoiduvad aga allkirja andmisest, sest see andvat EKRE-le võimaluse öelda, et abieluinstitutsiooni rünnatakse.

Ilmselt rohkemgi kui EKRE reaktsiooni – krõbedateks väljaütlemisteks pole neil opositsiooni teadagi vajagi –, kardetakse aga hoopis omi valijaid, kes politoloog Martin Mölderi sõnul jagunevad nii, et Keskerakonna toetajatest umbes 70% toetaksid abielu kui mehe ja naise liidu kinnistamist põhiseaduses, Reformierakonna puhul 30% ja sotside valijatest 20%. Parlamendivälistel on võrreldes nendega vähem kaotada – pigem isegi võita, nagu mäletame EKRE parlamenti pääsemisest kooseluseadusele vastandumise tuules.

Paraku tähendab see, et petitsioon võib takerduda riigikogu komisjonidesse mitte üksnes koalitsioonierakondade tahtel, vaid ka opositsiooni heakskiidul. Millest oleks kahju, sest seda, mida peavad saadikud poliitiliselt kasulikuks, teame niigi, ent harvem kuuleme seda, mida ütleb nende südametunnistus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee