Maailm

Armeenia ja Aserbaidžaan rikkusid USA vahendatud uut relvarahu vaid loetud minutitega 

Toimetas Aare Kartau, 26. oktoober 2020 13:34
Lagunes juba kolmas sel kuul Armeenia ja Aserbaidžaani vahel jõustunud relvarahu. Fotol Armeenia sõdurid.Foto: Reuters/Scanpix
Esmaspäeval kohaliku aja järgi kella kaheksast jõustus USA vahendatud vaherahu Armeenia ja Aserbaidžaani vahel. Mägi-Karabahhi territooriumil toimuva konfliktiga seotud värske lepe lagunes vaid mõned minutid hiljem, teatab BBC.

Ameerika Ühendriikide vahendatud relvarahu kuulutati Washingtonis välja juba pühapäeval. USA, Armeenia ja Aserbaidžaani valitsuste ühisavalduses teatati „humanitaarsest relvarahust“, mis pidi jõustuma esmaspäeva hommikul.

Relvarahu üle oli uhke ka USA president Donald Trump, kes avaldas pühapäeval Twitteris säutsu, millega õnnitles asjaosalisi „rahu eest, millega päästetakse palju inimelusid“.

Samal teemal

Ent esmaspäeva hommikul – mõni minut pärast relvarahu jõustumist – süüdistas Aserbaidžaan Armeenia vägesid Terteri linna ja selle lähedal asuvate külade pommitamises. Armeenia kaitseministeeriumi teatel tulistas hoopis Aserbaidžaani suurtükivägi pärast relvarahu kehtestamist rinde eri osades asuvaid militaarpositsioone.

Armeenia peaminister Nikol Pašinjan rõhutas Facebookis, et tema riik järgib rangelt ja jätkuvalt relvarahurežiimi. Aserbaidžaani presidendi pressiesindaja Hikmet Hajijev ütles, et Armeenia üritab säilitada praegust, okupatsioonil põhinevat olukorda. Ta lisas, et „Aserbaidžaani pool on vaoshoitud“.

Armeenia-Aserbaidžaani konflikti puhul on selle kuu jooksul kehtestatud nüüd juba kolm relvarahu, millest ükski pole kaua püsinud. Esimese kahe leppe vahendajaks oli Venemaa, ent ka neid murti peaaegu kohe. 

Võitlus kahe riigi relvajõudude vahel puhkes 27. septembril rahvusvaheliselt Aserbaidžaani osana tunnustatud Mägi-Karabahhi enklaavis, mis on aga Armeenia etnilise kontrolli all. Konflikt on viimastel päevadel taas teravnenud. 

Samal teemal

19.09.2020
ÕL VIDEO | Noor ja vana Eesti aser Mägi-Karabahhi konfliktist: ärge vastandage meid armeenlastega!
18.09.2020
Rahu pole olla: Armeenia ja Aserbaidžaan süüdistavad teineteist relvarahu rikkumises
10.09.2020
Armeenia ja Aserbaidžaani vahel pidi algama relvarahu, Armeenia teatas nüüd, et neid rünnati rakettidega