Prantsusmaa president Emmanuel Macron Samuel Paty kirstu juures. Foto: Reuters
Toimetas Valeria Filippova 25. oktoober 2020 10:42
Prantsusmaa kutsus oma suursaadiku Türgist tagasi, sest president Recep Tayyip Erdogan sõnul vajab Emmanuel Macron vaimse tervise nõustamist. 

Prantsusmaa president Macron on pärast ajalooõpetaja mõrva prohvet Muhamedi karikatuuride näitamise eest jõuliselt sõna võtnud ning lubanud kaitsta ilmalikke väärtusi ja võidelda radikaalse islami vastu, vahendab BBC. 

„Prantsumaa ei loobu meie karikatuuridest,“ ütles Macron nädala alguses. 

Prohvet Muhamedi kujutamine võib moslemeid tõsiselt solvata, sest islami traditsioon keelab sõnaselgelt Muhamedi ja Allahi (Jumala) kujutised.

Prantsusmaal on aga ilmalikkus (laïcité) rahvusliku identiteedi keskmes ning sõnavabaduse piiramine ühe konkreetse kogukonna tunnete kaitsmiseks õõnestab riigi ühtsust. 

Vastuseks Macroni kampaaniale selliste väärtuste kaitsmiseks, mis algas juba enne õpetaja mõrva, esitas Erdogan kõnes retoorilise küsimuse: „Mis probleem on Macronil islami ja moslemitega? Macron vajab ravi vaimsel tasandil.“

Türgi president lisas: „Mida saab veel öelda riigipeale, kes ei saa aru usuvabadusest ja kes käitub niimoodi miljonite tema riigis elavate inimestega, kes on erineva usu liikmed?“

Märkuste taustal ütles Prantsusmaa presidendi ametnik uudisteagentuurile AFP, et riigi suursaadik Türgis kutsutakse tagasi nõupidamistele ja ta kohtub Emmanuel Macroniga.

„President Erdogani kommentaarid on vastuvõetamatud. Liigsus ja ebaviisakus pole meetod. Nõuame Erdoganilt oma poliitika suuna muutmist, sest see on igas mõttes ohtlik," ütles ametnik.