Foto: Robin Roots
Toimetas Greete Kõrvits 23. oktoober 2020 20:39
23. oktoobril hääletasid Euroopa Parlamendi saadikud selle poolt, et täistaimsete ehk veganitoodete nimetustes saab ka edaspidi kasutada lihale viitavaid sõnu nagu burger, pihv ja vorst.

Hääletus toimus Euroopa Komisjoni ettepaneku üle keelustada taimsete toodete nimetustes lihale viitavate sõnade kasutamine. Ettepaneku taga on Euroopa põllumeeste eelnõu ning selle ametlikuks põhjenduseks on see, et tootenimetused nagu „taimne pihv“ on tarbijate jaoks eksitavad, mistõttu tuleks kasutada näiteks väljendit „taimne ketas“.

Õhtuleht kirjutas nn vegeburgeri eelnõust varemgi. Põllumeestega ei nõustu vegetoodete valmistajad ja keskkonnakaitsjad, kes osutavad liha tootmise kahjulikele keskkonnamõjudele. Lisaks usuvad nad, et just nimetuste ringimuutmine võib vanade nimedega harjunud tarbijas segadust tekitada. Samas on sellised nimetused, mis seotud piimatooteid imiteerivate toiduainetega juba keelatud. Euroliidus ei müüda näiteks mandlipiima, veganjuustu või sojajogurtit. Lubatud on nimetused mandlijook, vegan võileivakate ja sojadessert.

„Tuttavale toidule viitavate sõnade kasutamine taimsete toodete nimetustes aitab tarbijal üles leida maitselt ja tekstuurilt sarnased, kuid samas tervise- ja keskkonnasõbralikumad tooted. Tervitame, et seda lähenemist toetavad ka Euroopa Parlamendi saadikud, eriti olukorras, kus enamikes Euroopa riikides, sealhulgas ka Eestis, süüakse ligi 3 korda rohkem liha kui toitumissoovitused ette näevad,“ sõnas Taimse Teisipäeva kampaaniajuht Anna Kaplina pressiteates.