Maailm

Põhja-Korea pelgas Hiinast saabuvat „kollast koroonatolmu“ 

Toimetas Aare Kartau, 23. oktoober 2020 13:56
Liivatorm Pekingis.Foto: AFP/Scanpix
Põhja-Korea võimud hoiatasid elanikke, et nood püsiksid neljapäeval kodudes, sest Hiina poolt pidi riiki saabuma ohtlikku „kollast tolmu“. Riigi juhtfiguurid arvasid, et iga-aastane liivatorm toob sel korral kaasa koroonaviiruse. 

Keskvõimu kontrolli all olev teleagentuur KCTV edastas kolmapäeval erakorralise ilmateate, mis hoiatas järgneval päeval riiki saabuva kollase tolmu eest, teatab BBC. Teatavasti kartsid Põhja-Korea võimud, et tolm toob Hiinast kaasa koroonaviiruse. Eraldi hoiatati ka välisriikide saatkondi ja palusid neil kollast tolmu tõsiselt võtta. 

Samal teemal

Hoiatus töötas, sest neljapäeval olidki Põhja-Korea pealinna Pyongyangi tänavad praktiliselt inimtühjad. Eelneval päeval kuulutati välja ka üleriigiline välitööde keeld. „Kõik töötajad tunnevad selgelt ära ohu, mida põhjustab pahatahtlike viiruste sissetung,“ kirjutas kohalik väljaanne Rodong Sinmun neljapäeval. 

Kollane tolm viitab Mongoolia ja Hiina kõrbest pärinevale liivale, mis satub tuulte abil igal aastal teatud perioodil Põhja- ja Lõuna-Koreasse. Teadaolevalt on liiv segunenud reostuse käigus tekkinud mürgise tolmuga, mis on tekitanud aastate jooksul Korea poolsaare riikides tervisemuresid. Teadaolevalt pole hooajaliste tolmupilvede ja Covid-19 vahel siiski mingit seost. 

Kiivalt riigis toimuvat saladuses hoidev Põhja-Korea väidab, et nad on seni tänu ülikarmidele meetmetele koroonaviirusest pääsenud. Välisekspertide arvates on aga väga ebatõenäoline, et riigis pole tuvastatud ühtegi nakatunut.

Siiski pole Põhja-Korea ainus riik, kes koroonaviirust tolmupilvedega seostab. Teatavasti märkis ka Türkmenistan, et hiljutise maskide kandmise kohustuse taga oli just nn „viirusetolm“. Haiguspuhangu varjamist on Türkmenistani võimud eitanud. 

Samal teemal

11.09.2020
Kim Jong-un tiris paraadile hiigelraketid
10.09.2020
RAKETID VÄLJA: Põhja-Korea esimene paraad üle kahe aasta toimus öösel
25.08.2020
HARUKORDNE: Kim Jong-un vabandas Lõuna-Korea ees
24.08.2020
KOROONAHIRM: Lõuna-Korea armee väitel tapsid põhjakorealased kadunud ametniku ja süütasid tema laiba põlema