Estonialt pääsenud Silver Linde pandi Soomes türmi

Tõnis Erilaid 23. jaanuar 2001 00:00
Silver Linde, uppunud parvlaeva Estonia vahimadrus, mõisteti eile Soomes 9 aastaks vangi. “Linde ennast süüdi ei tunnistanud. Me kaebame otsuse edasi,” ütles SL Õhtulehele tema kaitsja Juhani Ripatti.

Soomlased päästsid Linde tormimöllus Läänemerest ja ravisid teda Turu haiglas. Nüüd on soomlased leidnud, et Linde oli seotud narkootikumiveoga Soome. Ta töötas kuni arreteerimiseni Helsingi sadamas Hansateele kuuluval parvlaeval Meloodia laotöölisena.

Linde juurest narkootikume ei leitud

“Eile Linde, 30, otsust ei kuulnud,” tunnistas kaitsja Juhani Ripatti. “Täna vanglas kuuleb. Aga me oleme juba varem arutanud, et kaebame edasi - Linde juurest ju narkootikume ei leitud ning me ei näe mingit põhjust, miks ta peaks vangis istuma. Temaga koos vahi alla võetud Ärni (nii seisis kohtupaberites - toim.) Kallas tunnistas end süüdi ja seetõttu sai ka vaid 6 aastat ja 8 kuud. Süüdistaja nõudis Lindele 11aastast vanglakaristust, kuid kohus sellega nõusse ei jäänud. Me võitleme edasi,” kinnitab Ripatti.

Silver Linde on väidetavalt aidanud Soome toimetada üle 19 kilo amfetamiini.

“Kohus tutvus asjaga põhjalikult - ainuüksi otsuse põhjendav osa on 11-leheküljeline,” öeldi Helsingi linnakohtust SL Õhtulehele.

Väidetavalt oli Kallas Linde tuttav autojuht, kes sai narkootikumi juba Tallinnas enda kätte ja pidi selle Soomes pärast maale jõudmist jälle tagasi andma. Peamine vaidlus keskendus kohtus selle ümber, millised reaalsed kogused narkootikume Soome toodi. Advokaatide kinnitusel ei saanud tegu olla kuigi suure äriga.

Elu vedas pisut viltu

“Pärast Estonia hukku läks Linde Tartusse, ta on sealtkandist pärit. Kuid eks meil kõigil vedas pärast Estonia õnnetust (pere)elu pisut viltu. Eks ta sellepärast tuligi Tallinna tagasi,” räägib üks omaaegne Estonia laevapere liikmeid, kes aga tunnistab, et viimasel ajal on Linde silmist kaotanud. “Ega tal praegu kerge ei ole, see on selge - aga minu arvates on süüdistus ülekohtune,” kinnitab ta.

“Praegu on Linde Helsingi maakonnavanglas ja karta võib, et ringkonnakohtusse (Soomes õuekohus) jõuab asi alles 2-3 kuu pärast,” tunnistab advokaat Juhani Ripatti. “Seni tuleb tal tahes-tahtmata vangis olla ja oodata.”

Ripatti ei oska hinnata, kui optimistlikult Linde tulevikku vaatab.

“Kohus tegi nn. kantseleiotsuse - selle kuulutamise juures ei olnud ei kohtualuseid ega nende esindajaid. Mina sain otsuse napp veerandtund tagasi,” rääkis advokaat eile kell pool viis õhtul. “Linde saab otsuse kätte alles täna.”

Laevahuku oluline tunnistaja

Estonia vahimadrusena oli Linde viimane, kes käis autotekil, kuhu tunginud vesi laeva kreeni viis ja seejärel uputas. Linde kuulis küll täiesti ebaharilikku metalset lööki, kuid märkis, et visiiri sulgumist tähistavad tuled põlesid rohelist signaali ja kõik pidi korras olema. Kui Estonia tüürimees Tormi Ainsalu ta hiljem uuesti autotekile saatis - väidetavalt märkasid reisijad laevas vett -, siis Linde sinna enam ei jõudnud. Koos pagevate reisijatega läks ta ülemisele tekile ja kaotas kaptenisillaga ühenduse.

Olulise tunnistajana kuulati Lindet hiljem mitu korda üle ja märgiti vasturääkivusi tema eri ajal antud tunnistusis.