Eesti uudised

VALITSUSKRIIS LÕPPES RAHUMEELSELT: Jüri Ratas sai, mis vaja! (14)

Viljar Voog, Marvel Riik, 22. oktoober 2020 21:55
VANAD SÕBRAD: Martin Helme ja Jüri Ratas leppisid ära ja koalitsioon jätkab tööd.Foto: Robin Roots
Valitsuskriis on läbi: koalitsioonipartnerid nihutasid tüli lepitamiseks abielu defineeriva rahvaküsitluse tuleva aasta novembrist kevadesse! Jüri Ratas ja Keskerakond kasutasid Mart Helme järjekordse fopaa ära enda tahte läbisurumiseks.

EKRE poliitikud ütlesid nädala algul, et Keskerakond on neile noa selga löönud ja peaministripartei kasutab Mart Helme Deutsche Welle vääralt mõistetud intervjuud ära, et kustutada koalitsioonilepingust abielu mehe-naise liiduna defineeriv rahvahääletus. Konservatiivide vandenõule pole küll ühtki tõestust, aga valitsuskriisi tulem on enam-vähem parim, mida Keskerakond võis loota.

Samal teemal

„Nädala alguses oli valmisolek arutada mitmeid suuri küsimusi koalitsioonilepingust, aga otsustasime nädala teiseks pooleks, et praegu on tähtis [abielu] referendum ja väärikas käitumine ümber selle,“ selgitas Keskerakonna aseesimees Mailis Reps, kelle sõnul olid tüli aluseks ülesköetud keskealiste meeste emotsioonid.

Nõnda astusid kolme koalitsioonipartneri esimehed eile meedia ette, et anda teada valitsuskriisi lõpust. Kokku lepiti selles, et järgmise aasta novembris koos omavalitsuste valimistega toimuma pidanud rahvahääletus võetakse ette hoopis kevadel. Rohkem teemasid, sealjuures Mart Helme saatust avalikult ei puudutatud.

„Ma pean küll ütlema ja rõhutama, et kui jätta kõrvale (Mart Helmet tagasi riigikokku kutsunud Keskerakonna aseesimene Jaanus – V. V.) Karilaiu sotsiaalmeediapostitus, ei pandud selle tüli käigus kordagi peaministri poolt püsti mingit nõuet, et keegi peaks tagasi astuma. Selles mõttes võib-olla ma reageerisin isegi üle,“ tõdes Martin Helme tagantjärele targana oma esmaspäevase bravuuritsemise kohta. Samas läks kõik lõpuks nii, nagu Helme nädala algul formuleeris – isa Mart püsib pukis ja Keskerakond sai rahvahääletuse endale sobivamaks.

„Võib ju siis küsida, et kas keegi pidi milleski järele andma… Tuleb välja, et ei pidanudki. Ainsad, kes andsid, olime meie oma kuupäevaga, aga ma ei pea seda mingiks tohutuks ideoloogiliseks küsimuseks, et kas see toimub kevadel või sügisel,“ ei teinud Helme järeleandmisest suurt numbrit.

Peale avalikkusele presenteeritud ühisavalduse kaubeldi kinniste uste taga teistegi vorstidega. Nendest aga ei räägita. Helme tõi siiski välja ühe detaili tülide vältimiseks: edaspidi ei räägita partneritega läbi sotsiaalmeedias või ajakirjanduse kaudu. „Kõigepealt hingame kümme korda sisse-välja, siis võtame telefoni ja helistame üksteisele,“ kirjeldas ta kokku lepitud käitumist. 

Samal teemal

22.09.2020
Seisukoht | Poliitteater – pole naljakas!
22.09.2020
Mailis Reps: valitsuskriisi taga olid ülesköetud keskealiste meeste emotsioonid
22.09.2020
Martin Helme tunnistab: võib-olla reageerisin üle
22.09.2020
VIDEO | KRIIS SAI OTSA: valitsusliit püsib ja abielureferendum toimub kevadel