Maailm

VEREGA KAETUD TÄNAV: Nigeeria sõdurid ja politsei tapsid vähemalt 12 meeleavaldajat 

Toimetas Greete Kõrvits, 22. oktoober 2020 18:53
„Peatage SARS!“. Meeleavaldajad Lagoses.Foto: Reuters/Scanpix
Nigeeria suurim linn Lagos on rahutu ja leekides. Teisipäevases konfliktis politsei, sõjaväe ja meeleavaldajate vahel sai surma vähemalt 12 protestima tulnud inimest, kuid Nigeeria sõjavägi kuulutas sellise jutu libauudiseks. Järgmisel päeval kogunes vereplekilisele tänavanurgale juba hulga väiksem, ent siiski kindlameelne seltskond, et seista vastu politseivägivallale ja poliitilisele korruptsioonile.

Nagu tänapäeval kombeks, said meeleavaldused alguse sotsiaalvõrgustikes, kus nigeerlased jagasid teemaviidet #EndSars ehk #PeatageSars. Nõudmine ei puuduta mitte samanimelist viirust, vaid politsei eriüksust Special Anti-Robbery Squad (röövimistevastane eriüksus), lühendiga SARS. Erirühm tegeles kõige räigemate kuritegude lahendamisega, ent kogus ka kurikuulsust oma jõhkruse ja karistamatu meelelaadi poolest. Amnesty International leidis oma töös, et SARSi töötajad peksid, piinasid ja isegi vägistasid kinnipeetavaid. Mingeid tagajärgi politseinikud selliste jõuvõtete eest kartma ei pidanud.

BBC kirjutab, et kuigi president Muhammadu Buhari saatis vastuolulise üksuse juba 11. oktoobril laiali, jätkuvad meeleavaldused ning rahvas nõuab, et riigi sõjaväes ja politseis korraldataks põhjalikum reform. Rahva pahameel kasvas lõpuks selleni, et nõutakse presidendi enda tagasiastumist. Lisaks tahavad meeleavaldajad, et riigis lokkav korruptsioon ometigi lõppeks.

Foto: Reuters/Scanpix

Teisipäeval kehtestas riik täieliku liikumiskeelu, mida paljud eirasid. Õhtul kogunes Lagose jõuka Lekki linnaosa serval suur rahvamass, kes plaanis rahumeelselt meelt avaldada. Kuid kui kerkima hakkasid teetõkked, mis piirasid ligipääsu linnaosale ning komandanditund lähenes, lülitasid korrakaitsjad ja sõdurid tänavavalgustuse välja ning avasid tule.

Amnesty International teatas, et surma sai vähemalt 12 meeleavaldajat. Viga said sajad. Ametnikud aga väidavad, et surma sai vaid üks inimene ja vigastada 25 ringis. Järgmisel päeval kogunes Lekki sissepääsuvärava juurde paarsada inimest, kes kavatsesid protestiga jätkata ning meenutasid eelmise õhtu õudusi. Tänavasillutiselt polnud veri veel ära pestud. Ka kogunenud kandsid riigilippe, mis nägid välja otsekui verega kaetud – otsene sõnum ametivõimudele.

Foto: Reuters/Scanpix

Maailm reageeris Nigeerias toimunule hukkamõistuga. Nigeerlaste toetuseks toimusid väiksemad meeleavaldused Suurbritannias, Lõuna-Aafrikas ja Keenias.

Foto: Reuters/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee