Sisuturundus

Pinged, mis kulmineeruvad kindlal perioodil kuus? Siit võid leida lahenduse! 

Sisuturundus, 30. oktoober 2020 09:38
Foto: Envato Elements
Menstruatsioonieelsed meeleolumuutused on sedavõrd levinud, et neid peetakse naiselikkusega paratamatult kaasas käivaks vaevuseks. Arvestades praegust mõnevõrra pingelist sügist, ei ole meeleolumuutused ja halb tuju üldse harv nähtus. Olgugi, et valdavalt peetakse naisi lihtsalt tujukateks, on tegemist lihtsalt loomulike tsükliliste muutuste mõningate kõrvalekalletega, mida saab edukalt leevendada.

„Tüüpilised sümptomid, mis naistel premenstruaalse sündroomiga (PMS) kaasnevad, võivad olla nii psüühilised, käitumuslikud, kui ka füüsilised,“ märgib Prof. Dr. Petra Stute Berni Ülikoolist. „Vaevusteks võivad olla näiteks suured tujukõikumised, pea-, selja- ja/või kõhuvalud, nahaprobleemid, rindade valulikus/hellus, ebamugavustunne kõhus, ning „paistes“ tunne, sest sel perioodil koguneb kehasse veidi rohkem vett. Samuti võivad esineda kergesti ärrituvus, närvilisus, depressiivsus, väsimus, suurenenud söögiisu ja unetus.“

PMS tekib hormonaalsetest muutustest ja meie keha reaktsioonist sellele. „PMS-i all kannatab koguni 80–90% viljakatest naistest, kes ei ole sellest pahatihti ise teadlikud,“ tõdeb Stute. Tema hinnangul vajaks abi aga tegelikult umbes 30–40% naistest. „Aladiagnoosimine tuleneb sümptomite rohkusest ja individuaalsest avaldumisest. Seetõttu võibki tekkida ekslik arvamus, et naised on hüsteerilised ja kergesti ärrituvad, kuid tegelikult on tegemist lihtsalt loomulike tsükliliste muutuste mõningaste kõrvalekalletega, mida saab normaliseerida,“ kinnitab Stute.

Üheks võimaluseks premenstruaalsete vaevuste leevendamisel on mungapipra viljade ekstrakt (Vitex agnus castus), mida on kasutatud PMS-i raviks juba aastakümneid. Ühtlasi on mungapipra viljade ekstrakt ainus taimne ravim, millel on selged kliinilised uuringud ja tõestused PMS-i ravis. „Premenstruaalse sündroomi sümptomid tekivad ajuripatsi eessagaras toodetava prolaktiini tõttu,“ selgitab Stute. „Prolaktiini kõrgenenud tase põhjustab ka tsüklihäireid ning häirib hormoonidevahelist tasakaalu. Dopamiin seevastu funktsioneerib meie kehas signaalmolekulina (üldiselt ajus), mis on seotud heaolu, õnnetunde, tähelepanu, tahtejõu ja õppevõimega. Naise keha seisukohalt on dopamiinil oluline roll, sest see vähendab prolaktiini sekretsiooni ning sellega vähenevad ka PMS-i sümptomid,“ toob asjatundja välja.

Mungapipra viljade ekstrakt stimuleerib dopamiini retseptorit, pärssides prolaktiini vabanemist. „Teisisõnu, mungapipra tarvitamisel suureneb kehas dopamiini toime, mis omakorda vähendab prolaktiini mõju ja vähenevad ka PMS-i sümptomid,“ lisab Stute.

„Mungapipra ekstrakti sisaldavat preparaati peaks kasutama kolmekuulise kuurina, mis on minimaalane kasutusaeg, et ravim jõuaks toimida ja soovitud efekti saavutada. „Seejärel olenevalt organismist jääb efekt püsima või on vaja mõne kuu pärast läbi teha korduskuur,“ märgib Stute. „Üldiselt on ravim hästi talutav. Kuni naine on viljakas, toimuvad kehas hormonaalsed muutused, misläbi püsib võimalus ka PMS-iks.“

Maria (34) kasutuskogemus: igapäevaelu muutus palju rahulikumaks!

Kui sattusin seminarile, millel räägiti lähemalt PMS-ist ja menopausist, tabas mind äratundmine, et olen aastaid vaevelnud PMS-i sümptomite all – ise seda teadmata. Pärast seminari hakkasin mungapipra vilja sisaldavat preparaati kasutama ja tajusin toimet juba kahe nädala möödudes. Tundsin ennast palju paremini, sümptomid taandusid ja igapäevaelu muutus palju rahulikumaks. Olen rääkinud PMS-ist ka ülikoolikaaslaste, töökaaslaste ja teiste mind ümbritsevate naistega ning nii mitmedki neist on ravimist abi saanud.

PMSi kahtluse korral pidage nõu arsti või apteekriga.

-----------------------------------------------------------------------------------------

PREFEMIN (Agni casti fructus extractum siccum) sisaldab 20 mg mungapipra viljade kuivekstrakti, mis on näidustatud PMS-i raviks. Käsimüügiravim, saadaval apteekides.

PREFEMIN (Agni casti fructus extractum siccum) sisaldab 20 mg mungapipra viljade kuivekstrakti, mis on näidustatud PMS-i raviks. Käsimüügiravim, saadaval apteekides.

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga. Müügiloa hoidja Eesti esindus: Sirowa Tallinn AS.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee