Foto: Tiina Kõrtsini
Ohtuleht.ee 21. oktoober 2020 21:40
Saates "Esimene stuudio" toimus teine suur poliitikadebatt, mis pidi keskenduma järgmise aasta riigieelarvele, kuid reaalsuses arutati pigem praeguse valitsusrkiisi üle, mis tulenes Mart Helme homofoobilistest väljaütlemistest Deutsche Wellele antud intervjuus.

Stuudios olid viie parlamendierakonna esindajad. Koalitsioonierakondadest osalesid Urmas Reinsalu (Isamaa), Tanel Kiik (Keskerakond) ja Martin Helme (EKRE). Opositsiooni esindasid Keit Pentus-Rosimannus (Reformierakond) ja Riina Sikkut (SDE).

Õhtuleht vahendas otseblogi kaudu poliitikute teravamaid sõnavõtte. 

"Kõrvalt vaadates on seda väga uskumatu vaadata, et valitsus kulutab aega selliste küsimuste peale," sõnas Sikkut, kommenteerides Mart Helme sõnavõtust tekkinud kriisi. "Meil on eelarve valmistamise aeg. Omavahelised solvumised ja käändelõpud on need, mis täidavad meediat ja valitsuse töölauda. Muster on selge: plaan B-d on alati vaja – "see oli mõeldud Soome peaministri tunnustamisena" ja nüüd oli tegu "tõlkevaega". Ju inimene pisendab seda, mida ta ütles," lisas ta. 

"EKRE proovib taaskord solgutada ülejäänud koalitsioonipartnereid ja kogu avalikku debatti sinna suunas, mis tundub neile kasulik," sõnas Pentus-Rosimannus. "See tundub EKRE jaoks olema mäng. See, mida kergemeelselt lõhutakse, on meie riik. See, mida vaenu ja viha laiem levitamine puudutab, on meie majandus. Seda tunnevad lõpuks kõik inimesed."

Martin Helme ei nõustunud nende etteheidetega: "Sikkut ütles, et millega valitsus tegeleb – aga meedia kirjutas valesti ja hakkas valeliku narratiivi taustal skandaali kütma. Millega tegeleb opositsioon? Sikkut ütleb, et sõnavabadus pole oluline. Reformierakond tegeleb totalitaarse riigi ehitamisega," põrutas ta vastu. "Lõppkokkuvõttes on liberalism üks maailmavaade, see ei tohi teistele ette öelda, mis ideoloogia peab prevalveerima. Põhiseadusega on kõik inimõigused tagatud. Meid laimatakse, me ei ole väljasaatmisest kunagi rääkinud. Mingite asjadega me pole nõus ja meil peab olema õigus seda väljendada," lisas ta. 

Muuhulgas ütles Helme, et EKRE jaoks on referendumi korraldamine väga oluline ning selle tühistamine pole võimalik, sest see lepiti kokku koalitsioonilepet tehes. "See on meie jaoks üks keskseid väärtusteemasid ja selle ära jätmine pole võimalik, koalitsioon nii ei tööta. Me saame arutada, kuna ja kuidas seda korraldada, aga mitte selle üle, et see koalitsioonipunkt ei kehti."

Loe poliitikute ülejäänud sõnavõtte blogist!

22:39
Keit Paju

Selline saigi tänane debatt!

22:38
Keit Paju

Sikkut: Ma soovin valitsust, mis seisab kõigi Eesti inimeste eest. Praegust valitsust tuleb lihtsalt taluda.

22:36
Keit Paju

Sikkut: Kuludele on katet vaja, otsused mis tehakse, on püsikulude kiire tõstmine, suurte tulude arvelt, mis ei laeku järgmisel aastal. See pole jätkusuutlik riigi pidamine.

22:34
Keit Paju

Kiik: see on üks parimaid eelarveid, mis Eesti riigil kunagi olnud on!

22:33
Keit Paju

Helme: jutt, et suurendame püsikulusid laenu arvelt, ei vasta tõele. 

22:31
Keit Paju

Pentus: Strateegiline vaade selles eelarves on see, et puudujääk kasvab hiiglaslikuks. Reinsalu, sa mängid valet mängu, see, et lähiaastatel on ühte ja teist lubatud, te olete presenteerinud suuri investeeringuid, millest riigieelarves pole ridagi.

22:29
Keit Paju

Helme: Ma ei ole nõus sellega, et meie eelarves puutub strateegiline vaade. Rohepöördesse läheb rohkem raha kui iial varem.

Jube kahju, et iga kord kui olen eelarve aruteluga parlamendis, käib mingi mull!

Pole tõsi, et turismisektorit kiusame, oleme maksnud palju toetusi ja on veel terve hulk ideid, aga kuskil tuleb piir ette.

22:24
Keit Paju

Reinsalu: Võrreldes selle eelarveprojektiga, mis esitati suvel, otsustasime  laenumahtu väiksemaks teha. Me peame kriisist väljuma sellise laenukoormusega, millega saame tulevikus hakkama. Lihtsalt kulutusi juurde kirjutada ma õigeks ei pea.

22:22
Keit Paju

Sikkut: Kriisikulud, et haigusega toime tulla, on puudu, küll on aga eelarvesse sisse kirjutatud kopterid ja muu jama. 

22:20
Keit Paju

Eelarvest ka! 

Helme: Eelarvet ei hakka veel ümber tegema, augustis oli prognoos ilusam, aga seal võeti arvesse, et asjad võivad minna hullemaks. Seal on kaks reservatsiooni: mida teeb meie tööturg ja partnerriikide kaubandus. Seal muidugi punased tuled vilguvad. Prognoosides on väga suur loks aga sees.

22:15
Keit Paju

Pentus: Mind hämmastab Martini näiline vastutulelikkus, et teeme referendumi teisel kuupäeval, see ei muuda ju sisu. Kas ühiskond tõmmatakse katki kohalike omavalitsuste valimistel, või varem või hiljem, sel pole vahet. Meil pole vaja praegu seda ühiskonda lõhkuvat referendumit. 

Loodan, et Keskerakond kaalub Reformierakonna ettepanekut valitsus moodustada. 

22:12
Keit Paju

Helme: Ma ei ole nõus sellega, et juba praegu käib mingi viha õhutamine, see ei vasta tõele. Pean ütlema ka seda, et mure Eesti ühiskonna lõhkumise pärast: kui ma vaatan, kuidas opositsioon on ennast üleval pidanud ja millise raevukusega on ühiskonda lammutatud selle valitsuse kukutamiseks – teie krokodillipisarad ei ole usutavad.

22:11
Keit Paju

Pentus: EKRE proovib taaskord solgutada ülejäänud koalitsioonipartnereid ja kogu avalikku debatti sinna suunas, mis tundub neile kasulik. See tundub EKRE jaoks olema mäng. See, mida kergemeelselt lõhutakse, on meie riik. See, mida vaenu ja viha laiem levitamine puudutab, on meie majandus. Seda tunnevad lõpuks kõik inimesed.

22:10
Keit Paju

Sikkut: Kui debati alguseks teeb siseminister sellise avalöögi? Me ei ela seda referendumit ühiskonnana üle.

22:09
Keit Paju

Reinsalu: Ma arvan, et saavutame kokkuleppe, aga me peame panema paika selge raami, mille pinnalt edasi minna. Kurjust on ühiskonnas palju ja peame leidma lahenduse, et mitte veel rohkem rahvast vastanduma panna. 

22:07
Keit Paju

Helme: Referendum on meie jaoks väga oluline. Kui tegime koalitsioonileppe, oli meie valimislubadus kooseluseaduse tühistamine ja rahvaalgatuse tegemine. See on meie jaoks üks keskseid väärtusteemasid ja selle ära jätmine pole võimalik, koalitsioon nii ei tööta. Me saame arutada, kuna ja kuidas seda korraldada, aga mitte selle üle, et see koalitsioonipunkt ei kehti.

22:02
Keit Paju

Sikkut: Sõnavabadus on tähtis ja olemas. Mina selgitasin seda, et see intervjuu oli rumal, aga kui siseminister ei võimalda oma valdkonna eesmärke täita, ei sobi ta oma ametisse, see ei ole seotud sõnavabadusega.

Kui referendumiga edasi minna, mis on see tase kuhu me jõuame? Inimeste sildistamine, jagamine kastidesse. Meie ettepanek peaministrile on loobuda referendumist. 

22:00
Keit Paju

Pentus: Esmaspäevane rünnak peaministri suunas näitas, et kasutati jälle taktikat, et meie pole süüdi, vaid keegi teine. 

Selles intervjuus olid rünnaku alla seatud ka Eesti välispoliitilised põhimõtted. 

21:58
Keit Paju

Reinsalu: Kindlasti ma ei toeta vihakõne kriminaliseerimist. Põhiseadus sätestab kohustuse riigile viha õhutamist tõkestada. Teisalt peame aru saama, et mingeid asju pole viisakas öelda.

21:56
Keit Paju

Helme: Sikkut ütles, et millega valitsus tegeleb – aga meedia kirjutas valesti ja hakkas valeliku narratiivi taustal skandaali kütma. Millega tegeleb opositsioon? Sikkut ütleb, et sõnavabadus pole oluline. Reformierakond tegeleb totalitaarse riigi ehitamisega. 

Lõppkokkuvõttes on liberalism üks maailmavaade, see ei tohi teistele ette öelda, mis ideoloogia peab prevalveerima.

Põhiseadusega on kõik inimõigused tagatud. Meid laimatakse, me ei ole väljasaatmisest kunagi rääkinud. Mingite asjadega me pole nõus ja meil peab olema õigus seda väljendada.

Loe rohkem