Juhtkiri

Juhtkiri | Miks Ratas end maksma ei pane? (15)

Ohtuleht.ee, 21. oktoober 2020 19:36
Foto: Stanislav Moshkov
Kuna EKRE juht Martin Helme teatas valitsuskriisi põhjustanud Mart Helme vähemustevaenuliku intervjuu järel bravuurselt, et küsimus on hoopis selles, kas EKRE usaldab peaministrit, siis sellega seoses kerkis mitu uut küsimust. Esiteks, kuidas saab Jüri Ratas peaministrina pärast niisugust avalikku solvangut usaldada EKREt, et nendaga valitsusse edasi jääda? Kui aga valitsus jätkab, nagu pole midagi juhtunud, siis teist küsimust – kelle valitsuses töötab Ratas peaministrina? – polegi vaja küsida.  

Kolm päeva koalitsiooni läbirääkimisi näitavad, et probleem püsib hoolimata kohe algul antud kinnitusest, et võimuliit jääb kestma. Samas oleks imelik, kui just Kesk- ja Reformierakond ei kompaks pinda uue võimuliidu moodustamiseks. Ratasel peaministrina on õigus ette võtta ka kabinetiremont, kus vahetada ei pruugi mitte ainuüksi ministrite isikuid, vaid ümber jagada saab ka nende käes olevaid portfelle. Kuigi – mida aitab ühe ministri vahetus, kui sarnase mõttemaailmaga on terve erakond, seda pole Ratas selgitanud. Jumet oleks isegi Ratase vähemusvalitsusel, kui praegune opositsioon toetaks Ratase tegemisi EKRE kui suurema kahju allika välistamise nimel.

EKRE optimism on aga muljetavaldav, kui kriisi kolmandal päeval teatab Mart Helme, et vastastikused süüdistused võetakse maha ja alustatakse puhtalt lehelt. Arvestades Ratase öeldut riigikogus, et kooseluseaduse debatil vindi üle keeramine võib kaasa tuua kurbi tagajärgi tänavatel, siis võiks kauplemise koht ühe Helme portfellita jätmise kõrval olla EKRE ihaletud abieluteemaline küsitlus. Miinimumprogramm oleks selle nihutamine kohalike valimiste päevalt mujale, ühiskondlikule tervisele kõige parem aga oleks too lõhestav ja õigusi kitsendav libaküsitlus sootuks ära jätta.

Eesti arengu seisukohast on veniv valitsuskriis aga mahavisatud aeg, kui valitsus tegeleb varsti juba nädal aega solvangute klaarimisega ning Ratas oma solvajatega midagi ette võtta ei suuda, hoides neid nagu pilpa peal. Kui Ratas nüüd ka praeguses kriisis läbirääkimistega midagi ei saavuta, siis saab EKRE selles kriisis ikka kõige jämedama vorsti.