Poliitika

Peaminister: „Mitte kellelgi ei ole õigust õhutada vägivalda ühiskonnas.“

Ratast ja Helmet grilliti riigikogu ees (10)

Toimetas Viljar Voog, 21. oktoober 2020 17:44
Mart Helme ja Jüri Ratas riigikogus.Foto: Merilin Ulm
Valitsuse tüli kaks võtmetegelast käisd kolmapäeval riigikogu saali: esmalt vastas keskpäevasel infotunnil opositsioonisaadikute küsimustele peaminister Jüri Ratas ja hiljem andis Mart Helme aru välismaalaste seaduse muutmise kohta.

Nagu arvata oli, kohe esimene infotunni küsimus, mille esitajaks oli sotside juht Indrek Saar, käis siseministri pihta.

Samal teemal

„Mitte kellelgi ei ole õigust õhutada vägivalda ühiskonnas. Põhiseadus kehtib meile kõigile – kõik paragrahvid kehtivad kõigile,“ vastas Ratas Helme kohta.

„Te küsite, kas Mart Helme on minu arvates õhutanud vaenu, õhutanud vägivalda. Ma olen loomulikult siseministriga peale seda intervjuud rääkinud ja öelnud, et minu jaoks on see probleem, kuidas mina seda intervjuud mõistsin,“ selgitas Ratas. „Siseminister on öelnud mulle seda, mida ta on öelnud ka avalikult, et tema pole kedagi ära ajanud, teda on valesti mõistetud.“

Ratas jäi aga enda senise arvamuse juurde: isegi kui Helme ei mõelnud nii nagu tema sõnu on avalikkuses presenteeritud, siis ka peaministri tunnetus sellest intervjuust on teistsugune koalitsioonipartneri käsitlusest.

„Lõhestav retoorika, vähemuste diskrimineerimine või vägivallale õhutamine tuleb maha võtta ühiskonnas,“ rõhutas Ratas.

„Ma tahan öelda seda, et Eestis on minu meelest täna inimõigused, sealhulgas vähemuste õigused, need on kaitstud,“ lisas Ratas veidi hiljem, et seda on ta ka viimastel päevadel meedias rõhutanud. „Kindlasti ma ei saa öelda, et sada protsenti kuskil meil mingeid probleeme ei ole. Ühiskonnas on ikka probleeme ja nendega tegeldakse. Aga ma ei näe küll, et Eestis oleks inimõigused või Eestis oleks vähemuste õigused kuidagi hetkel alla surutud.“

Peaminister kommenteeris ka kooseluseaduse küsimust öeldes, et praeguses koalitsioonis on just Keskerakond seisnud selle eest, et seadust tühistama ei minda. „Nüüd minu enda positsioon on see, et ma arvan, et kui me räägime kooselust, siis inimesed elavad nende inimestega koos, keda nad armastavad, kellega neil on hea olla, kellega on turvaline olla, kellega neil on tore olla. Ja nii see peabki ühiskonnas olema ja ma arvan, et see ei ole meie asi kuidagi seda korraldada,“ ütles Ratas.

Mart Helme oli ka ise kolmapäeval riigikogus kohal, sest kell kaks algaval istungil pidi ta aru andma välismaalaste seaduse, kõrgharidusseaduse ning õppetoetuste ja õppelaenu seaduse muutmise seaduse eelnõust.

„Selles ei ole mitte midagi diskrimineerivat, selles ei ole mitte midagi ksenofoobset,“ rõhutas Helme eelnõud tutvustades. „Praegu me püüame tekitada olukorda, kus riik käitub riigina, kontrollib rändeprotsesse ja siin ei ole mitte midagi diskrimineerivat.“

„Mul ei ole millegi eest vabandada. Nii nagu tavaliselt on kõik minu ütlused kontekstist välja kistud,“ kõlas Helme vastus, mis sobib ka kirjeldama praeguse valitsuskriisi tuumikprobleemi.

Samal teemal

21.09.2020
GALERII | Martin Helme: küsimus on koalitsioonileppes ja sõnavabaduses
21.09.2020
Jüri Luik: ma ei saa alla kirjutada ühelegi seisukohale, mida Helme intervjuus ütles
21.09.2020
Mart Helme – 70aastane vanamees, aga väle kui Usain Bolt
20.09.2020
Kristjan Lüüs avaldab toetust seksuaalvähemustele: see keda keegi teine armastab, ei võta meilt midagi ära ja pole perversne