Maailm

TOHOH, MILLE EEST? Portugali lapsed kaebasid Eesti ja veel portsu riike kohtusse 

Toimetas Greete Kõrvits, 20. oktoober 2020 19:18
Metsatulekahju Läsna metsas kaks aastat tagasi.Foto: Erki Pärnaku
Kuus Portugali noort, neist neli alles alaealised, kaebasid 33 riiki Euroopa Inimõiguste Kohtusse, väites, et need maad rikuvad nende õigusi.

Milles siis asi? Nimelt pole Euroopa Liidu maad ning Ühendkuningriik, Norra, Türgi, Šveits, Venemaa ja Ukraina noorte portugallaste meelest piisavalt ära teinud, et neid kliimamuutuste mõjude eest kaitsta. Nad nõuavad, et riigid võtaksid selle nimel rohkem ette, et globaalne temperatuur ei tõuseks üle 1,5 kraadi. Noori esindavad briti advokaadid. Nad pole sugugi ainsad, viimase kolme aastakümne jooksul leidub kliimaga seotud kohtussepöördumisi kogu maailmas üle tuhande. Ja päris maha kanda noori kui mingeid naiivikuid ka ei maksa: näiteks Hollandis väänas üks selline kohtukeiss valitsuse käsi niivõrd, et see vähendas põlevkivi kasutamise määra ning kulutas nõudmiste täitmiseks kokku kusagil kolm miljardit eurot.

15aastane Sofia Oliveira sõnab, et tema põlvkond tunnetab väga valuliselt seda, mida tulevik võib tuua, kui kliimamuutuste vastu piisavalt ära ei tehta. Tema leiab, et Euroopa Liit peab 2030. aastaks heitgaaside hulka vähendama vähemalt 65 protsendi võrra ning plaanima Covid-19 kriisist väljumiseks nn rohelisi lahendusi, investeerides taastuvenergiasse, mitte fossiilkütuste tootmisse.

Selle aasta juuli oli Portugali viimase 90 aasta kõige kuumem. Mõte kohtusse pöördumiseks tekkis noortel juba kolm aastat tagasi, kirjutab The Guardian. Siis laastasid Portugali metsi tohutut tulekahjud – globaalne soojenemine iseenesest ei pruugi iga metsatulekahju põhjustada, ent aitab kaasa nende levikule ja sagedusele, kui põhjustab ulatuslikke põudasid ja järjest pikemaid kuivi-kuumi perioode. Ekspertide sõnul võivad metsatulekahjud tulevikus praegusega võrreldes neli korda sagedamini esineda, kui just midagi ette ei võeta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee