Eesti uudised

PENSIONIREFORM: millal raha välja võtta saab? (2)

Ohtuleht.ee, 20. oktoober 2020 14:59
Foto: Julia Vakina
Riigikohus otsustas teisipäeval, et valitsuse teise pensionsamba vabatahtlikuks muutmine on põhiseadusega kooskõlas. Mida see endaga kaasa toob?

Reformiga antakse tööealistele inimestele võimalus võtta kohustuslikust pensionifondist raha välja ning pensionäridele õigus lõpetada enne 2021. aastat sõlmitud pensionileping ja nõuda ühekordset väljamakset.

Kes tõttavad kohe teise sambasse kogunenud raha välja võtma, saavad selle kätte 1. septembril, seda eeldusel, et on uue aasta alguses pangale või pensionikeskusele avalduse esitanud. Ära ei tohi unustada, et kogutud summalt võetakse 20 protsenti tulumaksu. Pensionisamba suurust võib vaadata pensionikeskuse lehelt.

Hiljem hakkab maksete peatamisele ja raha väljavõtmisele kehtima järgnev graafik: enne 31. märtsi tehtud avalduste puhul saadakse raha kätte septembris, 31. juulile eelnenud avalduste korral jaanuaris ja enne 30. novembrit tehtud avalduste puhul mais. Raha kättesaamise aeg on nelja kuu võrra plaanitust pikem, et fondihalduritel oleks mugavam pensionisääste rahaks teha.

Uue võimalusena saavad inimesed oma teise sambasse kogutud vahendeid ise edasi investeerida. Avaldusi suunamaks kogutud raha pensioni investeerimiskontole, võetakse vastu 1. aprillil 2021. Maksed hakkavad investeerimiskontole laekuma 1. septembrist, kui tekib võimalus sealt väljamakseidki teha.

Kuigi avalduse esitamisest raha kättesaamiseni läheb minimaalselt viis kuud, on võimalik veel kuu enne maksekuupäeva taotlus tagasi võtta, et reageerida vahepeal toimunud muutustele finantsturgudel. Kui avaldus tehti teise sambaga liitumiseks või maksete taastamiseks, siis ei saa enam ümber mõelda.

Teisest sambast lahkuja (või liituja) saab sellega taasliituda (või lahkuda) kümne aasta pärast. Kõige rohkem saab sambast lahkuda elu jooksul kaks korda ja järelikult vähemalt 20aastase vahega.

Pensioniikka jõudes on iga inimese valida, kas võtta kogu raha korraga välja või teha seda tähtajalise või eluaegse pensionina. Kui teisest sambast võetakse raha kasutusse eluaegse pensionina või pika tähtajalise pensionina, kus raha on jaotatud vähemalt inimesel keskmiselt elada jäänud aastatele, siis sellistelt väljamaksetelt tulumaksu tasuma ei pea.

Tuletame meelde, et teisest sambast raha välja võtmine ei ole kohustuslik.