Pildil on kujutatud täielikult taimset burgerit. Või kuidas seda nüüd nimetadagi?Foto: Robin Roots
Toimetas Greete Kõrvits 19. oktoober 2020 21:15
Euroopa põllumehed esitasid europarlamendile eelnõu, mis sel nädalal arutlusele tuleb. Selles soovivad nad keelata täistaimsete ehk vegantoodete kutsumise burgeriks, steigiks, vorstiks või juustulaadseks.

Farmerid väidavad, et sellised nimetused eksitavad tootjat ning on olemuselt täiesti sürrealistlikud. Kuigi näiteks USAs tohib veel pakendil kasutada näiteks terminit „Almond Milk“ ehk mandlipiim, siis Euroopa Liidus on tegemist juba keelatud nimetusega. Ka ei eksisteeri euroliidus veganjuustu – tähendab, sellist ametlikku tootenimetust mitte. Kolm aastat tagasi leidis Euroopa Õiguskohus, et sõnu nagu piim, koor, või, juust ja jogurt ei saa kasutada toodete puhul, kus mingit sorti loomset piima kasutatud pole.

Põgus pilk poodi tuvastab tõepoolest tooted nagu kaerajook, sojadessert jt. Tarbijad muidugi ütlevad nende kohta ikka kaerapiim ja sojajogurt, kuid ametlikus keeles nad seda pole. Põllumeeste nõue läheb nüüd veelgi kaugemale: keelata ka selliste toiduainete nimetamise juustu- või piimalaadseteks.

Reuters ja EUObserver kirjutavad, et mõned europoliitikud pakuvad kompromissi: et restoran ja pood võib vegeburksi endiselt selle nimega kutsuda, kuid peavad nähtavalt märkima, et kindlasti ei sisalda toode liha. Põllumeestega ei nõustu vegetoodete valmistajad, kes osutavad liha tootmise kahjulikele keskkonnamõjudele ning väidavad, et ega klient loll pole, teab küll vegeburgeril ja tavalisel hamburgeril vahet teha. Lisaks tähendaks n-ö lihalist päritolu nime keelustamine nende arvates diskrimineerimist, justkui väärtustaks euroliit liha tarbijat taimse toidu tarbijast enam.