Maailm

SUUNAMUUTUS: Rootsi valmistub hülgama oma leebet koroonastrateegiat 

Toimetas Aare Kartau, 19. oktoober 2020 13:52
Kas Rootsi otsustab tõesti koroonastrateegiat karmistada?Foto: AFP/Scanpix
Rootsi valmistub hülgama oma kurikuulsaks saanud leebet koroonastrateegiat. Siiski ei kehtestata ilmselt naaberriikidega sama karme piiranguid, kirjutab The Business Insider.

Koroonaviiruse pandeemia alguses otsustas Rootsi loobuda karmidest piirangutest ja karantiinist. Kohalike ekspertide toetusel panustas Skandinaavia riigi valitsus leebete piirangute kehtestamisel inimeste vabatahtlikkusele ja n-ö „karjaimmuunsusele“. Teise laine ajal ollakse aga veidi erineval seisukohal – plaanis on kehtestada muu Euroopaga sarnasemaid meetmeid.

Samal teemal

Rootsi peaepidemioloog Anders Tegnell kohtub sel nädalal kohalike tervishoiuametnikega, et arutada, milliseid meetmeid tuleks riigis rakendada. Sellisele käigule ajendas ametivõime asjaolu, et Stockholmis ja Uppsalas tuvastati suured haiguspuhangud.

„Kõik, mis on viimastel nädalatel toimunud, näitab liikumist sarnase mudeli poole, mis on võetud kasutusele Norras ja paljudes teistes riikides,“ sõnas Umea ülikooli teadlane Joachim Rocklov. Uued meetmed annavad kohalikele omavalitsustele volitused, mille alusel saab esitada inimestele tungivaid soovitusi kaubanduskeskuste, jõusaalide, spordiürituste jms vältimiseks. Erinevalt teistest riikidest ei kaasneks Rootsis piirangute eirajatele ilmselt trahve ega õiguslikke tagajärgi. Väidetavalt seisavad uued reeglid määruste ja soovituste vahelisel alal. 

Eelmisel nädalal mainis Tegnell, et Rootsi linnades polnud immuunsuse tase nii kõrge, kui tervishoiuametnikud olid hiljuti uskunud. „Ma arvan, et see, mida me näeme, on suurel määral haiguse heterogeense leviku tagajärg. See tähendab seda, et isegi kui me näeme suurtes linnades palju juhtumeid, esineb endiselt tohutult inimesi, keda pole veel viirus mõjutanud,“ ütles riiklik epidemioloog.

Rootsis on seni tuvastatud palju rohkem surmajuhtumeid kui naaberriikides. Pühapäeva seisuga oli seal diagnoositud 5918 Covid-19 surma. Sama ajaga on koroonaviirus nõudnud Norras 278 ja Soomes 346 inimelu.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee