Kommentaar

Vootele Päi: Helmed lavastavad Le Peni eeskujul „isatappu“ 

Vootele Päi, TÜ rahvusvaheliste suhete magister, 19. oktoober 2020 13:27
Foto: Andres Raudjalg
Nimeseadus, Mart Helme intervjuu Deutsche Wellele, raadiosaade "Räägime asjast" ja kõik muu on kõigest butafooria ja jäämäe olmeline tipp. Tegelikkus tundub olevat stsenaarium, mis kopeeritud EKRE kolleegidelt Prantsusmaal ning  praeguste arengute taustal jääb mulje, et Helmed taaslavastavad Prantsusmaa Le Penide eeskujul „isatappu“, kirjutab TÜ rahvusvaheliste suhete magister ja suhtekorraldaja Vootele Päi sotsiaalmeedias. 

Jean-Marie Le Pen asutas paremäärmusliku Front Nationali 70ndatel aastatel ning juhtis seda 2011. aastani. Muuhulgas pälvis ta laialdast hukkamõistu oma antisemiitlike ja islamofoobsete avalduste ning holokausti eitamise tõttu. Viimane on muuseas Prantsusmaal kriminaliseeritud, mistõttu pidi Jean-Marie Le Pen maksma 1,2 miljonit franki (ca 180 000 eurot) trahvi.

Samal teemal

Just Front Nationali juhtinud Jean-Marie Le Peni äärmuslikud väljaütlemised kujunesid erakonna klaaslaeks – takistuseks selle kasvamisel peavooluparteiks. Jean-Marie oli küll paremäärmuslik, kuid mitte populist, sest pakkus nišitoodet, mis keskmise valija maitse jaoks on liiga äärmuslik.

Seevastu tema tütar Marine Le Pen oma suhteliselt pehmema retoorikaga oli sobiv värske nägu. Uus ja parketikõlbulikum Front National, mis ei tõrju äärmuslike väljaütlemistega masse. Alustuseks saatis Marine 2011.aastal oma papa auesimehena pingile jalga puhkama. Kui sellest ei piisanud, siis 2015 aastal, presidendivalimiste eelõhtul, sooritas Marine Le Pen isatapu ning viskas Jean-Marie Le Peni hoopis erakonnast välja. 2018. nimetas Marine Le Pen erakonna ümber Rassemblement Nationaliks.

Mart Helme suupruukimine ei pruugi olla juhuslik või seniilne, nagu väidavad mõned kommentaatorid, vaid teadlik strateegia, mille taustal paistab noor Helme tasakaaluka ja mõõdukana. Ning see toimib, sest isegi täiesti mõtlemisvõimelised inimesed ütlevad täna, et „aga see noor Helme on ju päris mõistlik.“ Mis sellest, et mitte üheski EKRE juhitud ministeeriumis ei toimu midagi noore Helme heakskiiduta.

Ütlematagi on selge, et Mart Helme on edukalt nihutanud Eesti poliitilist tsentrit paremäärmuse poole. Selle eest on hoiatanud paljud – muuhulgas reformierakondlased, kes vastuolulisel kombel on ise selle tendentsi peamine ohver. Helme lärmamisest valjeminigi kõlab Reformierakonna vaikus ja distantseerumine LGBT küsimusest. Tahtmata kellelegi liiga teha – ei jäänud sotsiaalmeedias ega ajalehtede galeriides pühapäevaselt LGBT meeleavalduselt silma ükski tuntum Reformierakonna nägu.

Reformierakonna eesmärk on kindlustada võimalikult lai toetus ning LGBT-teemaga on vähe võita. Seda näitab võrdõiguslikkuse teema sisuliselt kaaperdanud SDE toetus, mis paremal päeval on kolmandik Reformi omast.

Niisiis ongi EKRE edu indikaatoriks meie poliitmaastiku muutmisel fakt, et Reformierakond, mille toetusel võeti 2014. aastal vastu kooseluseadus, täna LGBT võrdõiguslikkuse teemat väldib.

Kui noor Helme peaks tõepoolest sooritama mingis vormis „isatapu“ ning pehmema retoorika ja imagoga nihkuma grammigi tsentrisse, siis EKRE praegune valijabaas säiliks, kuid omajagu tuleks ka juurde. Ja teised erakonnad jäävad sabas sörkima.

Küsimus on siin selles, et kas ja millal hakkab Ratase käsi värisema? Või kas on võimalik, et plaan ongi oodata sobivat ajastust, näiteks kohalike omavalitsuste valimiste eel, ning visata siis üldsuse juubeldamise saatel EKRE opositsiooni. Valijal on haugi mälu, mõnest kuust täiesti piisab enese lunastamiseks.

Tulles lõpetuseks tagasi veel Prantsusmaa näite juurde siis Keskerakond, aga eriti Reformierakond, mille 34st fraktsiooniliikmest on minu hinnangul vajalikku karismat ja powerit heal juhul kümnekonnal, peaks endale meenutama, kuidas Le Penist ja tema erakonnast sai sisuliselt Macroni ämmaemand. Tuli tundmatu pankur, kaks aastat ministrikogemust ning paiskas poole aastaga ja sisuliselt ainuisikuliselt pika ajalooga etableerunud parteid varupingile.

Pelgalt protestihäältele loota on ohtlik lodevus.

Samal teemal

19.10.2020
KAS RATASE TULEKUSTUTI ON TÜHI? Keskerakond ja EKRE sõdivad
19.10.2020
VIDEOD | NÄRVILINE HOMMIK RIIGIKOGUS: üks Helme esitas ultimaatumi, teine käitus Savisaarena
19.10.2020
EKRE vangerdab riigikogu komisjonides, et oma poliitilist tahet kiiremini ellu viia
18.10.2020
Urmas Paet: 1930ndate Saksamaal arenes sama geide-vastane retoorika füüsilise likvideerimiseni