Protestijad nõuavad Lukašenka lahkumist.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 19. oktoober 2020 11:05
Pühapäeval kogunesid taas Minski tänavatele kümned tuhanded inimesed, kes avaldasid pahameelt Aljaksandr Lukašenka ja tema režiimi vastu. Valgevene märulipolitsei, kes ähvardas protestijate pihta tule avada, vahistas üle 200 meeleavaldaja, kirjutab The Moscow Times.

Eelmisel nädalal teatas Valgevene politsei, et nad on valmis edaspidi surmavat jõudu kasutama. Ähvardusest hoolimata marssisid kümned tuhanded inimesed Minski tänavatel ja skandeerisid „Streik“ ja „Teie [Lukašenka administratsioon] ja teie märulipolitsei – kasige välja!“. Samal ajal olid mobiilsidevõrgud tugevalt häiritud ja üks operaator kinnitas, et võimud andsid neile korralduse piirata ligipääsu telefonivõrkudele „riigi julgeoleku tagamiseks“.

Valgevene võimud saatsid sündmuste keskmesse militaarsõidukid ja veekahurid. Sellele vaatamata jäi politsei reaktsioon ähvardatust leebemaks. Arreteeriti enam kui 200 inimest. Laupäeval vahistasid võimud umbes 40 inimest – nende seas ka Eestiga seotud ettevõtja Uladzislau Herchykau. Selle kohta loe lähemalt SIIT.

Protestil osalenud Anšela Krasovskaja teatas meediale, et tema ei karda võimude ähvardusi, millega lubatakse kasutada protestide mahasurumiseks ehtsat laskemoona. „Meie jaoks pole enam tagasiteed. Kui nad hakkavad tulistama, tuleks tänavatele veel rohkem inimesi,“ sõnas valgevenelanna. Kohalik pensionär Maria Petrovitš kuulutas, et meeleavaldused jätkuvad Lukašenka lahkumiseni.