Ohtuleht.ee 19. oktoober 2020 09:53
Koalitsioon hakkab esmaspäeval arutama, kas siseminister Mart Helme saab pärast skandaalset intervjuud Deutsche Wellele valitsuses jätkata. 

EKRE esimees Martin Helme kinnitas ajakirjanikele, et kui siseminister Mart Helme kutsutakse ametist tagasi, siis EKRE lahkub koalitsioonist. 

"See ei tule kõne alla, et liberaalid kirjutavad meile ette, millest, kuidas ja kellele me räägime," ütles Helme. Ta lisas, et ühelegi keskerakondlasele ei saa olla ei saa olla üllatuseks, milline on EKRE hoiak seksuaalvähemuste suhtes.

"Kui on Eestis mõni inimene, kes avastas reedel, et meie erakond seisab traditsiooniliste väärtuste eest ja on vastu homoagendale, siis see inimene on eilane," sõnas Helme. 

Rahandusminister ütles, et EKREl puudub Keskerakonna suhtes usaldus. "Nad peaksid ära lõpetama üle sotsiaalmeedia tehtavad rünnakud meie vastu." 

"Loomulikult me tahame, et me koalitsioonis jätkaksime, aga see ei saa tulla selle hinnaga, et meid surutakse mingise kastikesse."

"Meie Marti tagasi ei kutsu. Kui peaminister kutsub Mardi tagasi, siis me lahkume, kui riigikogu saal kutsub Mardi tagasi, siis me lahkume," kinnitas EKRE esimees.  Helme sõnul on peaministril ja EKRE esimehel diametraalselt erinevad arusaamad, mis on probleemi allikaks. 

Siseminister Mart Helme mainis ajakirjanikele, et tal pole neile midagi öelda. „Esiteks te tõlgendate mu sõnu alati valesti, pöörate kõik pahupidi. Teiseks, kõik kohtusid oma fraktsioonidega, said sealt tagasipeegelduse ja koalitsiooninõukogus arutatakse tagasipeegeldumised läbi. Siseminister kinnitas Õhtulehele, et kindlasti pole ta ise nõus tagasi astuma. „Mingit kriitikat pole. See on tühjast kohast üleskeerutatud jura. Mul, nagu teil kõikidel, on meelsusvabadus ja meelsuse väljendamise vabadus,“ mainis Helme ja võttis asja kokku sõnadega „tsensuuri ei ole“.

Kell 13.45 hakkavad Mart Helme küsimust arutama koalitsioonierakondade esimehed, peasekretärid ja fraktsioonide esimehed.

„Las jooksevad Rootsi. Seal on kõik olemas, kõik vaatavad nende peale viisakamalt,“ ütles Helme Deutsche Wellele antuid intervjuus homoseksuaalide kohta. „Kas teie vaatate ebaviisakalt?“ küsis Deutsche Welle.„Mina vaatan tõesti ebasõbralikult,“ vastas Helme. 

Kui ajakirjanik ütles seepeale, et seda peetakse tänapäeval homofoobiaks, oli siseministril varnast võtta järgnev vastus: „See ei ole homofoobia. Ütleksin, et need inimesed, kes räägivad meie referendumi mittevajalikkusest, on heterofoobid. Nad trügivad heteroseksuaalide voodisse, mitte meie ei trügi nende voodisse. Kui nemad võivad teha oma homopropagandat, siis võime meie teha ka teist propagandat.“

Brüsselis Euroopa Liidu ülemkogul viibinud Jüri Ratas pöördus seepeale sotsiaalmeedias oma koalitsioonikaaslase poole. „Hea Mart!“ kirjutas Ratas. „Loen, et Sa ütlesid Deutsche Welle ajakirjanikule, et Sa ei vaata osade Eesti inimeste peale viisakalt või teed seda koguni ebasõbralikult. Lähtudes selles vaid nende seksuaalsest orientatsioonist. Keskerakond moodustas koalitsiooni, kus me leppisime kokku teistsugustes väärtushinnangutes.“

„See ei lähe kokku ka mitte mingil juhul minu väärtushinnangute ja põhimõtetega. See on üheselt taunimisväärne,“ kinnitas Ratas Õhtulehele.