Juhtkiri

Juhtkiri | Kust jookseb Isamaa piir? 

ohtuleht.ee, 18. oktoober 2020 17:03
Peaminister Jüri Ratasest pole mõtet kirjutada, sest tema ja ta võimuiha kohta on kõik juba öeldud. Solvaku ta väärtuspartnerid ükskõik kui palju nii meie enda inimesi kui ka naabreid, Ratas kannatab ära, sest muidu ta poleks peaminister – positsioon, mis on talle tähtsam kõigest muust. Ja kas ta ei paista isegi nautivat olukorda, kus järjekordne keskerakondlik rahastamisskandaal ei jõua õieti lahti rulludagi, kui koalitsioonipartner on inimvaenuliku sõnavõtuga taas tuld enda peale võtmas?

Küll aga tasub rääkida Isamaast ja Helir-Valdor Seederist, kes laupäeval teatas, et ta on nõus töötama koos ministriga, kelle vaated on selgelt vastuolus vabariigi põhiseadusega, kuna valitsus viib siiski ellu poliitikat, mis on Eestit arendav ja kooskõlas põhiseadusega.

„On võimalik vaadata mööda juhtunust ja öelda, et see on kõigest poliitika. Aga tegelikult on võib-olla käes nädalavahetus, mil lakkab olulises osas toimimast inimeste usaldus oma riigi aluste suhtes,“ kirjutas president Kersti Kaljulaid. Kas võimulolijad ei näe, et õõnestatakse iseendi jalgealust?

Kui põhiseadust eirav minister pole Seederi jaoks probleem, siis kus on Isamaa piir? Kus on see piir, kus Seeder ja tema kaudu ka erakond Isamaa ütleb, et nüüd aitab ja on aeg põhiseaduse eest seista? Kui Nõmmele rajatakse Vene baasid või kui võõrväed on Toompea all? Juba Toompeal? Eelnev on tõesti osaliselt rumal mõttemäng, kuid siin tuleb ärritada ja ärrituda, sest põhiseadus ei saa korraga olla pühakirjast püham ja samal ajal midagi teisejärgulist. Sa kas hindad põhiseadust kõige tähtsamana või mitte. Tõsi, mõnikord võib see tähendada karme valikuid, teinekord ehk isegi valitsusest lahkumist, kuid see on koht, kus ei tohi mängida kahepalgeliselt. 

Kusjuures Isamaa jaoks polekski need valikud teab kui karmid, sest oht valitsusest langeda on väike – partnerina vajab neid ka järgmine. Seda enam peaks Isamaa valijad nii endalt kui ka oma saadikutelt ja ministritelt küsima, kuidas on eestimeelsest ja põhiseaduse eest seisnud erakonnast saanud moodustis, mis toetab riigikogus Ukraina ründajate väljavabandajaid ja valitsuses Putini kiitjaid. Ehk on Seeder tõesti tõmmanud Isamaale uued jõujooned ja maalinud uue tee? Kuid kas see on tõesti terve Isamaa piir?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee