Uudised

„Olukorrast riigis“: Mart Helme ei sobi oma kommentaaride tõttu ministriks (7)

Toimetas Valeria Filippova, 18. oktoober 2020, 14:06
Siseminister Mart Helme. Foto: Teet Malsroos
Mart Helme kommentaar ei ole probleem, vaid tagajärg, sest seksuaalvähemuste diskrimineerimine tuleneb Eesti valitsuselt, arutasid Raadio 2 saates „Olukorrast riigis“ saatejuhid Andrus Karnau ja Harry Tuul.

Intervjuus Deutsche Wellega andis Mart Helme mitu tabavat kommentaari, mida viimastel päevadel meedias pingsalt kajastatud. Tuule hinnangul ei ole probleemiks Mart Helme kommentaarid, vaid hoopis Eesti valitsuse reaktsioon: „Jüri Ratas ei vabandanud seekord, vaid oli omal moel kriitiline.“

Helir Valdor-Seeder esines soovitusega Helme sõnavõtte mitte tähele panna. Tuule arvates tuleks Seederiga nõustuda. „Seda valitsust Mart Helme sõnad küll ei lammuta, olgu nad nii alandavad või nõmedad.“

Samal teemal

Ehkki mitmed poliitikud on välja öelnud, et ootavad Helme lahkumist valitsusest, kahtles Tuul, et kauaoodatud võimalus taandada Mart Helme aktiivsest poliitikast sünnib just nii nagu rivaalid ootavad. Karnau hinnangul võib tagajärjeks olla see, et EKRE referendum abielu mõiste üle jääb ära. 

Saatejuhtide hinnangul on Eesti valitsus juba aastaid seksuaalvähemuste suhtes olnud pigem diskrimineeriv. Karnau tõi näiteks valitsuse tahtmatuse liikuda edasi kooseluseadusega.

„Enamik inimesi ei hakka reaalseid samme tegema [st vägivallatsema], aga nad võivad saada julgust Helme sõnadest ja Ratase pehmest suhtumisest. Kardan, et olukord Eestis läheb hullemaks,“ võttis Karnau olukorra vähemuste suhtes kokku. Ka Tuul nõustus mõttega, et probleem on olemas ja seda ei saa alahinnata.

Saates sai kiitust president Kersti Kaljulaid, kes asus kaitsma Eesti väärtusi, mille järgi võiksid joonduda ka Eesti ministrid.

Rääkides Taavi Rõivase lahkumisest poliitikast, siis see ei olnud saatejuhtidele üllatus, sest Rõivas oli juba pikalt erinevate ettevõttetega koostööd teinud. Küll aga oli Karnau mures, mida see endaga kaasa toob.

„Kui keegi lahkub riigikogust, siis tema asemele tuleb uus inimene. Aga kui see inimene tuleb sinna, et oma palka välja teenida, siis see ei muuda midagi paremaks,“ ütles Karnau.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee