Poliitika

MIS GEID ROOTSI?! Helmed ei rääkinud saates „Räägime asjast“ asjast (4)

Toimetas Marvel Riik, 18. oktoober 2020 12:50
Martin ja Mart Helme.Foto: Priit Simson / Ekspress Meedia
EKRE poliitsaates „Räägime asjast“ ei teinud Martin ja Mart Helme ühtegi viidet puhkenud skandaalile seoses siseministri väljaütlemistega vähemuste suunal. Samuti ei lahatud saates Taavi Rõivase lahkumist poliitikast. See kõik annab alust arvata, et saade salvestati vähemalt enne neljapäeva õhtupoolikut.

„Meil kõigil on vedanud, et konservatiivne rahvaerakond on valitsuses,“ ütles EKRE esimees Martin Helme saates, milles võeti luubi alla riigikokku jõudnud välismaalaste seadus, Eesti koroonaolukord ja võidujooks vaktsiinidele, parvlaev Estonia uurimine ja USA presidendivalimised.

Samal teemal

Vahepõikena naerdi välja viimase Eesti Ekspressi lugu, kus toodi välja, et Mart Helme on Moskva suursaadikuna riigilt justkui pool miljonit krooni pihta pannud seoses oma Suure-Lähtru mõisa ehitusega. Väidete peale naerdi. „See on nii tülgastav valede levitamine,“ võttis Martin Helme asja kokku.

Mart Helme võttis muu hulgas sõna ka põllumeeste toetuste teemal. Teatavasti läks eelarvesse ümmargune null, mis puudutas üleminekutoetusi. Helme sõnul ei jäänud toetused nende taha. „Tegelikkus oli ikkagi see, et meil üks osapool nõudis hambad ristis tasakaalureeglite silmaspidamist raamistuses, et me järgmise kahe aasta jooksul suudaksime eelarve tasakaalu viia,“ selgitas Helme. „See sidus meie käs kulutuste tegemisel väga suurel määral. Me ei taha ka seda valitsust ajada lõhki 15 miljoni pärast.“

Valitsuses on häälekalt tasakaalus eelarve eest seisnud eelkõige Isamaa.

Rääkides koroonaviiruse kontrolli alla saamisest, siis selleks on Martin Helme sõnul vaja meditsiini abi – vaktsiini. Kuid olukord pole üdini roosiline, sest kuigi esimesed ravimid on katsetusfaasis, pole teada nende kõrvalmõjud, mis tulevad välja aastate jooksul. Rahandusministrile polnud mokkamööda suurte ravimifirmade tegutsemine, et kuigi ravim on alles töös, tuleks teha ettemaks, kui on soov löögile pääseda.

Parvlaeva Estonia uurimine on rahandus- ja siseministri sõnul vajalik, et selgitada välja tõde. Kuigi Eesti oleks valmis kohe minema uurima vrakki, oodatakse hetkel veel Soome ja Rootsi tagasisidet. Helmete sõnul on mõlemad riigid andnud oma põhimõttelise heakskiidu uurimisele.

Kui nõusolekud on olemas, on vaja uurimiskomisjonile juht. Mart Helme sõnul peab selleks olema äärmiselt usaldusväärne inimene, kes viib ausalt ja objektiivselt läbi uurimise ega laseks rootslastel dikteerida asjade kulgu. Martin Helme sõnul on selles küsimuses nimesid põrgatatud, kuid kuniks pole tehtud otsust, hoitakse info enda teada.

Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste juures nenditi, et mõlemal kandidaadil – Joe Bidenil ja Donald Trumpil – on võimalus võita. „Selles, enam-vähem 50-50 lõhki riigis on otsustav sõna sõjaväel, staabiülemate komiteel ja relvajõududel. Relvajõud on huvitatud stabiilsusest. Kelle nemad võitjaks kuulutavad, seda ma ei oska ennustada, aga nendele jääb viimane sõna,“ rääkis Mart Helme.

„Rahvuskaart allub osariikidele, see on osariikide põhine. Võime näha seda, et mõned osariigid kuulutavad end sisuliselt iseseisvaks või lahkulöönuks,“ lisas Martin Helme.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee