Eesti uudised

Järgmise aasta eelarvega kaevame me augu nii sügavaks, et sellest tulevikus enam välja ei roni

Eesti Panga endine juht Ardo Hansson: kaevame uue eelarvega augu nii sügavaks, et sellest enam välja ei roni

Nils Niitra, 24. oktoober 2020 20:10

15 KOMMENTAARI

r
R.Vaba/ 26. oktoober 2020 10:52
Igaühel on õigus otsustada, mida ta oma rahaga teeb - kas hoiab kodus sukasääres, pangas või annab kellegi kätte kasvama panekuks. Paraku on kasvutegur siiani olnud olematu.
m
Milline kasvutegur?/ 26. oktoober 2020 19:09
Pangad ja haldurid teenisid küll kenasti. Jätkus ka Rootsi toetamiseks.
s
see mõte ei anna mulle enam rahu :)/ 20. oktoober 2020 13:20
kui võtta miljon pangast laenu maksad tagasi 30 a varastad miljoni saad max 7 a
k
Koit/ 20. oktoober 2020 08:36
Täesti 100% õigus, meil poliitikud on südame asjaks võtnud kulutada laenatud raha isegi eas juht astus tagasi just see pärast. Kes kavatseb selle lolluse kinni maksta teeme eestist "põhja" kreeka ja pärandame võlad lastele poliitikuid kotib vaid oma valitsemis aeg et ikka tagasi valitaks, selline tunne et oleme prantsuse kuningriigis, peale mind tulgu või vee uputus. Targad tehke suu lahti enne kui oma majanduse p. Keerame ja põhamaade eeskuju (madal laenu koormus) asemel satume näiteks maailmale kui lühinägelikud saavad olla lollid poliitikud.
o
Oletame ,et on 2 firmat kes alustavad samalt tasemelt/ 18. oktoober 2020 18:52
Esimene otsustab säästlikult majandada, kasvatada reservi ja lihtsalt veepeal püsida. Teine firma kogub samuti reservi, aga samas võtab ka laenu ja investeerib jõulisemalt laiendab tootmist, soetab tehnikat jne.. Esimene firma on 10aasta pärast täpselt samas seisus kõik toimib, aga erilisi muutusi pole toimunud. Teisel firmal on käive kasvanud ,on palju konkurentsivõimelisem halvematel aegadel saab rohkem kokku tõmmata kui vaja jne.. Mõlemad variandid on õiged, ainukene asi on selles, et riigi poliitika mõjutab kordades rohkem inimesi kui ettevõtte oma...
t
tere/ 18. oktoober 2020 19:49
Refiidid valisid variant I ehk peenhäälestuse. Mis aga sellesse nn mõjutamisse puutub siis kreekades, itaaliates on elu lill vaatamata laenu võtmisele. Lihtsalt mingi hetk kantakse laenud maha ja kannatajateks on Eesti rahvas kuna olulised investeeringud ontegemata jäetud.
t
Taavi Raidmets/ 20. oktoober 2020 09:58
Kõik õige, aga meil ei ole ju see teine variant, sest investeeringute osa, mis ei ole kaetud struktuurfondide toetusega, oli vist 800miljonit, aga laenu võetakse puudujäägi katmiseks 2,5 miljardit ehk kolm korda enam: seega läheb enamus laenatavast rahast ikkagi jooksvateks igapäevasteks majandamiskuludeks, mis küll kuidagi seda variant kahte ei toeta; õige oleks ikka korralikult sihitud laen pikaajaliste projektide elluviimiseks
t
teretere/ 25. oktoober 2020 08:26
Minuteada kandis laenud maha ja saatis nöörivad võõrpanagad maalt välja ka Island. Elatustase on seal nüüd 4x kõrgem!
t
tere/ 18. oktoober 2020 17:45
Toon veel ühe elulise näite. Tavaline noor pere kes mõlemad käivad tööl, elavad pisikeses üürikas ja varsti sünnib esimene või teine laps. Üürikas jääb varsti kitsaks ning samuti on üüriks makstud raha noortele kadunud. Nii, mis te arvate kumb on mõistlikum. Kas võtta laenu ja osta korter/maja või kogude 35 aastat ja vaadata kuidas hinnad pidevalt eest ära lähevad ning samal ajal üüri maksta? Hanson ja ref eelistavad virelemist selle asemel, et kohe odavat laenu võtta ja oma elustandardit tõsta. Just virelemine oligi see refiitide püksirihma pingutamine ning tulevaste põlvede arvelt elamine.
u
uku/ 20. oktoober 2020 13:04
Nojah. Sinisilmake siin arvab, et pensionifondist raha võttes hakkab kohe maja ehitama.
s
Saamatud vaesed ja ausad rikkad/ 25. oktoober 2020 08:29
Juhis on muidugi õige aga miks refid ise elavad pirakates eramutes ja liiguvad mõttetute maasturikolakatega?
t
tere/ 18. oktoober 2020 10:50
Siinkohal toon ühe elulise näite. Oleks refiidid 20 aastat tagasi Maailmapangast laenu võtnud ja ehitanud Saaremaa püsihühenduse valmis oleks meil tänaseks sild olemas ja laenudki tagasi makstud. Tööjõud oli 20 aastat tagasi 4 korda odavam, materjalid olid odavamad, energia oli odavam. Selle asemel valiti refiitide poolt mittemidagitegemine ehk siis elamine ühiskonna järgnevate põlvede arvelt kes peavad need investeeringud tegema kordi kallimalt. Tagantjärgi mõeldes refiitide ajale siis selle 17 aastaga ainuke asi mis selle ajaga äöra tehti oli eurole üleminek, aga seegi oleks tulnud niikuinii
u
uku/ 18. oktoober 2020 19:36
Kle, aga miks sa omale kirikut ja pommivarjendit ei ehita? Kohe homme jookse panka raha järele. Et tulevastel põlvedel siis vähem maksta jääks. Ära ole rumal nagu refid 17 aastat.
t
Taavi Raidmets/ 20. oktoober 2020 10:26
20a tagasi ei antud meile ju nii soodsatel tingimustel laenu, ja tagantjärgi tarkused kipuvad need ka olema
t
tere/ 18. oktoober 2020 10:43
Piinlik kui haritud inimene ei suuda uute oludega kohaneda ning vanadest dogmadest välja tulla. Raha trükitakse iga päevaga juurde ja lollid on need kes seda täna ei kasuta.