Eesti uudised

Seeder on nõus koos töötama ministriga, kelle vaated on vastuolus vabariigi põhiseadusega!

Isamaa juht Seeder ja minister Aeg ei näe Mart Helme sõnades tõsist probleemi ja töötavad temaga edasi. Minister Solman leiab, et igaüks peab oma sõnade eest vastutama (18)

Keit Paju, Carolin Liis Tamm, 17. oktoober 2020 18:50
Isamaa juht Helir-Valdor SeederFoto: Robin Roots
Erakonna Isamaa juht Helir-Valdor Seeder ja minister Raivo Aeg pisendavad EKRE endise juhi ja praeguse siseministri Mart Helme järjekordse ühiskonda lõhestava väljaütlemise sisu ning kumbki ei näe põhjust, miks nad peaks EKREga koostööst loobuma.

Siseminister Mart Helme solvas Deutche Wellele antud intervjuus eestlasi, öeldes, et Eestis elavad homoseksuaalid peaks jooksma Rootsi ja et ta vaatab neid ebasõbralikult.

Samal teemal

Õhtuleht küsis Isamaa ministrite käest, millal nad nõuavad peaministrilt Helme ametist vabastamist ning miks nad on nõus töötama ministriga, kelle vaated on vastuolus vabariigi põhiseadusega.

Helir-Valdor Seeder: nendel väljaütlemiste taga pole reaalset poliitikat ega ohtu

Isamaa juht Helir-Valdor Seeder Helme homofoobilistest väljaütlemistest suurt probleemi ei tee. “Minu kommentaar on väga selge: see avaldus ei ole ühele ministrile kohane ja ministrivääriline. Aga inimõigustega on Eestis kõik korras, kedagi ei kiusata siin taga, keegi ei pea siit lahkuma. Selliste avalduste taga ei ole mitte mingit reaalset poliitilist sisu,” vastab ta küsimusele, kas Helme peaks siseministri kohalt tagandama.

“Sellised väljaütlemised, mida tehakse EKRE juhtide poolt regulaarselt, on teadlik poliitiline taktika, et saada sellega tähelepanu, vastanduda, ja niimoodi aktiveerida oma potentsiaalsed toetajad ja valijad,” usub ta. 

Seederi sõnul läheb meedia sellega kaasa ja võimendab seda. “Sellest kujuneb mitmeks päevaks põhiteema Eesti poliitikas, kuigi, rõhutan, selle taga pole mingit reaalset poliitikat. Aga sellest kujuneb jällegi põhiteema, kus tähelepanu keskpunktis on ja agenda kujundajad on EKRE juhid, mida nad soovivadki! See sobib ka väga hästi opositsioonisaadikutele, kes saavad omalt poolt vastanduda ja sellise vastandumise teel mõlemad pooled aktiveerivad oma valijaid. See sobib mõlemale ja tundub, et ka meediale, kes kajastab seda konflikti, saab klikke, tähelepanu ja lugejaid,” sõnab ta.

Seederi sõnul ei tohiks ükski osapool selliseid väljaütlemisi tähele panna. “Ignoreerida! See on kõige parem lahendus sellistele avaldustele. Siis lõpevad ühel hetkel ka need avaldused, sest siis nad ei täida enda eesmärki,” leiab ta. “Ma olen päris kindel, et Saksa meedias ei saa see väljaütlemine mittemingisugust erilist tähelepanu, Saksa juhtpoliitikud ja ministrid ei hakka seda ka kommenteerima. Nii peaks käituma ka meie.”

Seederi sõnul on ta nõus töötama samas valitsuses ministriga, kelle vaated on selgelt vastuolus vabariigi põhiseadusega, kuna valitsus viib siiski ellu poliitikat, mis on Eestit arendav ja kooskõlas põhiseadusega.

“Veelkord kordan, need on tühjad sõnad, mille taga ei ole mingisugust poliitikat ega ohtu. See ei tähenda, et ma neid väljaütlemisi pean mõistlikuks ja et need peaks olema väärilised, ma ei kiida neid. Aga mu soovitus on selliseid väljaütlemisi lihtsalt ignoreerida. Neid tuleb aeg-ajalt ikka, rohkem EKRE poliitikute poolt, aga ka opositsioonipoliitikute poolt, mida ei peaks tulema ja mis hea poliitilise kultuuri hulka ei kuulu. Kuid nende taga ei ole mitte mingisugust ohtu Eesti riigile,” kinnitab ta.  

Raivo Aeg: koalitsioon toimib Helmedest olenemata

Justiitsminister Raivo Aeg ei näe vajadust peaminister Jüri Rataselt nõuda siseministri vabastamist. “Mina seda ei nõua. Eks peaminister teeb oma otsused iseseisvalt,” ütleb Aeg. 

“Vaadake siin on mitmed erinevad asjad. Üks asi on see, mida siin nii Mart kui Martin Helme siin avalikult pajatavad ja retoorikat teevad. Teine on valitsuses sisemine töömeeleolu ja õhkkond. Need on kardinaalselt erinevad,” kommenteerib Raivo Aeg siseministriga valitsuses töötamist. 

Isamaa justiitsminister Raivo Aeg siseministri väljaütlemist õigeks ei pea. “Loomulikult mulle ei meeldi see asjatu ažiotaaž ja tühja koha pealt probleemide üles tõstmine sealt, kus probleemi ei ole, see tehakse probleemiks. Valitsuses me oma valitsuse asjad saame aetud,” ütleb ta. 

Raivo Aeg sõnab, et erinevate erakondadega ühises koalitsioonis töötamine on ka varem kaasa toonud ebameeldivaid olukordi. “Eks koalitsioonid on ikka sellised, et on meeldivaid asju ja ebameeldivaid. Eks ka varasemad koalitsioonid on samamoodi olnud. On paljud asjad, mis on ebameeldivad, aga kui kokkulepitud asjadest kinni peetakse ja ära tehakse, siis koalitsioonid ikkagi toimivad.”

Riina Solman: ebaviisakused ja lugupidamatus ei peaks olema Eesti kultuuriruumi osa

Rahvastikuminister Riina Solman leiab, et mitte kedagi ei tohi oma kodust ära saata. „Mitte kedagi ei saa keegi teine kuhugi vastu tema tahtmist saata. See puudutab kõiki Eesti inimesi. See peaks puudutama ka siseministrit. See puudutab seda, et peame kõik oma sõnade eest vastutama, oleme ju kultuurrahvas.”

Õhtuleht pöördus kommentaari saamiseks ka välisministri Urmas Reinsalu, kaitseministri Jüri Luige ning haridusministri Tõnis Lukase poole, kuid nad polnud tabatavad telefonitsi ega meilitsi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee