Eesti uudised

Raul Rebane: saime teada, et Eestis on vähemalt kaks asja, mis on tähtsamad kui põhiseadus – pühakiri ja koalitsioonileping (21)

Toimetas Keit Paju, 17. oktoober 2020 11:18
Raul RebaneFoto: Tiit Tamme
Kommunikatsiooniekspert Raul Rebane kommenteerib sotsiaalmeedias siseminister Mart Helme homofoobilisi väljaütlemisi Deutche Welles. Mehe sõnul jääb Helme "homod Rootsi!" kujund seda valitsust ja tema liikmeid saatma lõpuni. 

"Mõned kiiremad (Luik, Kiik) üritasid selle imago eest põgeneda, esinedes kiiresti kriitikaga. Isikuna võib neil edu olla, grupina mitte," usub Rebane.

Samal teemal

"Peaministriga on teine lugu. Mart Helme tõi oma eetika ja moraali küll alasti rahva ette, aga sellel pole enam tähtsust, ta on see, kes ta on. See järjekordne kerge tukast tutistamine, mida Ratas tegi, teda ennast enam ei aita. "Homod Rootsi" ei ole enam Helme probleem, see on nüüd Ratase probleem. Kui ta sellest aru ei saa, siis on halvasti," märgib Rebane.

Rebase sõnul on käimasoleval skandaalil ka teine pool, kuna Helme tegi sellega naeruväärseks ka oma abielureferendumi.

"Ükskõik, mida seal ka ei küsita, on see nüüd muutunud "homod Rootsi!" ütlejate usaldushääletuseks. Oli viljakas ja informatiivne nädal. Saime teada, et Eestis on vähemalt kaks asja, mis on tähtsamad kui põhiseadus. Need on pühakiri ja koalitsioonileping," nendib ta.

Skandaal sai alguse sellest, kui siseminister Mart Helme andis pooletunnise venekeelse intervjuu Deutsche Wellele, kus vastas ajakirjaniku võimalikust abielu rahvahääletusest tõukunud küsimusele: kas geid tungivad Eestis peale?

"Las jooksevad Rootsi. Seal on kõik olemas, kõik vaatavad nende peale viisakamalt," ütles Helme homoseksuaalide kohta. "Kas teie vaatate ebaviisakalt?" küsis Deutsche Welle. "Mina vaatan tõesti ebasõbralikult," vastas Helme. 

EKRE vastased olla heterofoobid. Kui ajakirjanik ütles seepeale, et seda peetakse tänapäeval homofoobiaks, oli siseministril varnast võtta järgnev vastus: "See ei ole homofoobia. Ütleksin, et need inimesed, kes räägivad meie referendumi mittevajalikkusest, on heterofoobid. Nad trügivad heteroseksuaalide voodisse, mitte meie ei trügi nende voodisse. Kui nemad võivad teha oma homopropagandat, siis võime meie teha ka teist propagandat."

Helme sai oma väljaütlemiste eest nahutada nii peaministril Jüri Rataselt kui koalitsiooni- ja opositsioonikaaslastelt. Ratase sõnul on Helme väljaütlemised taunimisväärsed ega ühildu moodustatud koalitsiooni väärtushinnangute ja põhimõtetega.

"Hea Mart!. Loen, et Sa ütlesid Deutsche Welle ajakirjanikule, et Sa ei vaata osade Eesti inimeste peale viisakalt või teed seda koguni ebasõbralikult. Lähtudes selles vaid nende seksuaalsest orientatsioonist. Keskerakond moodustas koalitsiooni, kus me leppisime kokku teistsugustes väärtushinnangutes. See ei lähe kokku ka mitte mingil juhul minu väärtushinnangute ja põhimõtetega," kirjutas Ratas Facebookis. 

Helme sõnavõtte on avalikult laitnud tema koalitsioonikaaslased Yana Toom, Jüri Luik ja Tanel Kiik. Reformierakonna esinaine Kaja Kallas ning Sotsiaaldemokraatide juht Indrek Saar arvavad, et peaminister peaks Helme ametist kõrvaldama. Loe pikemalt SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee