Eesti uudised

Yana Toom: EKRE pesemine on mõttetu, kui ise ennast pidevalt poriga üle valatakse (9)

Toimetas Keit Paju, 16. oktoober 2020, 21:08
Yana Toom Foto: Stanislav Moshkov
Mart Helme andis intervjuu Deutsche Wellele, kus esines muuhulgas homofoobsete kommentaaridega, öeldes, et homoseksuaalid peaks “jooksma Rootsi, kuna seal vaadatakse nende peale viisakamalt”. Mitmed opositsiooni- kui koalitsiooniliikmed on siseministri väljaütlemised hukka mõistnud. Yana Toomi sõnul ei pruugi Keskerakond sellist koalitsioonipartnerit enam kaua tolereerida.

“Ma ei hakka arutama Mart Helme väärtushinnanguid – olen andnud neile ammendava hinnangu ega näe vajadust korrigeerimiseks. Haige,” kirjutab Toom Facebookis.

Samal teemal

“Küll aga mõtlen ma tema poliitilise instinkti peale ja usun, et parim enne on möödas. Kust tuleb see arusaam, et Keskerakond lõpmatuseni tolereerib seda koalitsiooni? Ah et teile on öeldud? Ei ole nii – erakonnas on pea 15 000 liiget ja kindlasti ei taha nad pidevalt kuulata lollusi, mida Helmelt tuleb kui Vändrast saelaudu,” põrutab poliitik.

“Ei tea, kas on härra minister lugenud Kaja (Kallase - toim.) intervjuud, kus suhteliselt lahtise tekstiga oli öeldud, et kui koalitsioon peseb EKRE puhtaks, võiksid ka oravad nendega võimuliitu kaaluda? Ilmselt pole jõudnud. Aga fakt on see, et EKRE pesemine on mõttetu, kui ise ennast pidevalt poriga üle valatakse. Ju siis ei tahagi härra koalitsioonis olla – ei tänases, homses ega ülehomses,” arutleb Toom.

Ka sotsiaalminister Tanel Kiik ütleb, et Mart Helme sõnavõtule pole mingit õigustust. 

“Eesti Vabariik on rajatud vabadusele, õiglusele ja õigusele. Meie riigi põhiseaduses on selgelt kirja pandud, et kõik on seaduse ees võrdsed. Kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu, see tähendab ka seksuaalse sättumuse tõttu.

Deutsche Wellele antud intervjuus võtab Mart Helme seksuaalvähemusi rünnates sõna justkui kõigi heteroseksuaalsete inimeste ja perekondade nimel. Tal pole selleks mingit õigust ega õigustust. Tegelikult elavad Eestis mõistlikud ja heatahtlikud inimesed, kes jagavad euroopalikke, mitte homofoobseid vaateid,” usub Kiik.

“Meie seas elab erinevaid inimesi ja perekondi: heteroseksuaalseid, homoseksuaalseid, üksikvanemaga, kahe vanemaga, kärgperesid jpt. Igaühe õigus ja vabadus kooselu ning pere loomise üle ise otsustada on osa neist väärtustest, millele meie riik on rajatud. Mitte ükski poliitik ei tohi kunagi kasutada ministri võimupositsiooni ühegi ühiskonnagrupi taga kiusamiseks,” sõnab ta.

Eesti ekspresident Toomas Hendrik Ilves kommenteeris juhtunut Twitteris. "Kui mujal Läänes teeb minister sellise avalduse, laseb peaminister ta paugupealt lahti. Meil nämmutakse Facebookis öeldes, et nii pole kena. Isegi Trump pani luurejuhiks avalikult gei Richard Grenelli," kirjutas ta.

Sotsiaaldemokraatide esimees Indrek Saar peab absurdseks, et Eesti valitsusse kuulub selline minister nagu Mart Helme.

"Minister, kes vaenab meie inimesi ja tõrjub meie liitlasi ja kõigele lisaks õigustab ja imetleb naaberriigi diktaatorlike kalduvustega riigipead. Kuidas on võimalik, et siseminister, kes nagu ka peaminister Jüri Rataski tunnistas, läks ilmselgelt vastuollu Eesti põhiseadusega, on ikka veel ametis," pärib ta.

Saar usub, et Ratasel on tagumine aeg Mart Helme ministriametist vabastada. "Kui ta seda ei tee, siis on talle peaministritool olulisem kui meie põhiseadus, julgeolek ja Eestimaa inimesed. Kas ta on tõesti valmis koos EKREga, kes üritab erineval moel meie demokraatlikke põhimõtteid lörtsida, Eesti riiki ja Eesti inimesi hästi teeninud põhiseaduse prügikasti viskama?" küsib ta.

"Ja kõige krooniks jagus Mart Helmel veel jultumust moraalist rääkida. Kohutav," lõpetab ta. 

Sotsiaaldemokraat Sven Mikseri sõnul oli Helme intervjuu referendumieelse vihkamiskampaania avapauk.

"Kui Jüri Ratas tahab näidata, et tema eilne hädine "selles me ju kokku ei leppinud" üldse midagi tähendab, siis peab ta praegu selgelt välja ütlema, et mingit rahvahääletust ei tule ja see punkt on koalitsioonileppest väljas. Helme intervjuu oli referendumieelse vihkamiskampaania avapauk, siitpeale saab minna ainult hullemaks. Kui Ratas peaministrina sellele selget lõppu ei tee, on ta selle põhiseadusevastase tegevuse eest kaasvastutav," lisab ta. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee