Juhtkiri

Juhtkiri | Kes peab lahkuma? (9)

Ohtuleht.ee, 16. oktoober 2020 19:19
Foto: Tiina Kõrtsini
Siseminister Mart Helme äsjane soovitus intervjuus Deutche Wellele, et Eesti geid võiksid joosta Rootsi, kus kõik vaatavad nende peale viisakamalt polnud mingi EKRE eksjuhi keelevääratus. Sest DW täpsustuse peale Helme vaid kinnitas, et tema vaatab nende peale ebasõbralikult. Tegu on täiesti uue tasemega Eesti poliitikas, kus minister soovitab tervel ühiskonnagrupil Eestist sootuks lahkuda, sest nad ei meeldi ministrile. EKRE ei näita ust seega enam mitte ainult mustadele, välisüliõpilastele, nende peredele, ukrainlastest välistööjõule, vaid ka osale Eesti oma inimestest.

Kas Eesti aga saab endale lubada ministrit, kes ei seisa kõigi Eesti inimeste huvide eest, vaid avalikult suisa vaenab neid? Oluline on seegi, et tegu pole lihtsalt kodutanumal räuskamisega, millega oleme siinmail juba harjunud, vaid DW viib Helme sõnumi laia maailma, pannes Eesti samasse ritta homovabasid piirkondi moodustava Poola ja teiste kahtlaste ida-Euroopa riikidega.

Et tegu polnud suvalise sõnavahuga, on näha ka koalitsiooni juhtiva Jüri Ratase reageeringust. Tavapärase sarivabandamise asemel esines peaminister pikema pöördumisega, kus taunis Helme sõnavõttu, tuletades meelde Eesti põhiseadust ja ka koalitsioonilepingut, mis edendavat hoolivat ja sallivat ühiskonda. 

Koalitsioonilepingut? Kas Ratas tõesti arvab, et see on dokument, mida Helme peaks lugema ja pärast mida on ta kui ümbersündinud inimene? Sellistesse imedesse ei tasu uskuda, Ratas teadis, kellega ta koalitsiooni moodustab ja mis on nende vaated. Ratas on sellistele sõnavõttudele andnud oma heakskiidu allkirjaga, mis on koalitsioonileppe all ja ükski tauniv sõnavõtt ei suuda seda muuta. Toimuv on peaministri vastutus. Küll on aga kindel, et vastutust peaminister Ratas ei võta, sest võim on tema jaoks magusam kõigest muust, ka Eesti mainest, ka solvatud Eesti inimestest. 

Kui ka keskfraktsiooni juht Kersti Sarapuu ühelt poolt ütleb, et minister ei peaks rääkima, mida sülg suhu toob, samas aga kinnitab, et tegu on Helme isikliku seisukohaga, kolmandas kohas aga tuletab meelde, et vihkamise, vägivalla ja diskrimineerimise õhutamine on karistatav, siis mida sellest järeldada? Et tegu pole valitsuse ja võimuliidu seisukohtadega ning Helme tuleks võtta seaduse alusel vastutusele? Ministri puhul on esmaseks vastutuseks ametist tagasiastumine, võimuliit moodustatakse aga samu väärtuseid jagava partneriga.   

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee