Eesti uudised

Jüri Ratas Mart Helmele homoseksuaale diskrimineerivate kommentaaride kohta: need on üheselt taunimisväärsed (35)

Ohtuleht.ee, 16. oktoober 2020 15:39
Foto: Stanislav Moshkov
Peaminister Jüri Ratas sõnul on siseminister Mart Helme diskrimineerivad kommentaarid geide kohta üheselt taunimisväärsed. 

Mart Helme andis intervjuu Deutsche Wellele, milles kõneles Venemaa president Vladimir Putinist, Venemaa-vastastest sanktsioonideks ja miks need on tema meelest ebaefektiivsed ning miks abielu peaks olema ainult mehe ja naise vaheline liit (vaata täispikka venekeelset intervjuud artiklit alt).

„Las jooksevad Rootsi. Seal on kõik olemas, kõik vaatavad nende peale viisakamalt,” ütles Helme homoseksuaalide kohta. 

„Kas teie vaatate ebaviisakalt?” küsis Deutsche Welle.

„Mina vaatan tõesti ebasõbralikult,” vastas Helme. 

Kui ajakirjanik ütles seepeale, et seda peetakse tänapäeval homofoobiaks, oli siseministril varnast võtta järgnev vastus: „See ei ole homofoobia. Ütleksin, et need inimesed, kes räägivad meie referendumi mittevajalikkusest, on heterofoobid. Nad trügivad heteroseksuaalide voodisse, mitte meie ei trügi nende voodisse. Kui nemad võivad teha oma homopropagandat, siis võime meie teha ka teist propagandat." 

Pärastlõunal kommenteeris Facebookis koalitsioonikaaslase sõnavõttu ka Jüri Ratas. "Hea Mart!," alustas peaminister postitust. 

"Loen, et Sa ütlesid Deutsche Welle ajakirjanikule, et Sa ei vaata osade Eesti inimeste peale viisakalt või teed seda koguni ebasõbralikult. Lähtudes selles vaid nende seksuaalsest orientatsioonist. Keskerakond moodustas koalitsiooni, kus me leppisime kokku teistsugustes väärtushinnangutes," kirjutas ratas.

Ta jätkas: "Keskerakonna väärtushinnangud algavad kindlasti Eesti Vabariigi põhiseadusest, mis ütleb üheselt, et kõik meie inimesed on seaduse ees võrdsed. Mitte kedagi neist ei tohi diskrimineerida ning samuti on seadusega keelatud diskrimineerimist või vihkamist õhutada. Eesti Vabariik ei hinda ühtegi Eestimaa inimest lähtudes tema seksuaalsest orientatsioonist ning see ei tohi mõjutada meie riigi või valitsuse suhtumist temasse," ütles Ratas.

"Oleme koos kokku leppinud, et esindame kõiki Eestimaa inimesi ning edendame hoolivat ja sallivat ühiskonda, mille liikmed tunnevad end turvaliselt. Me oleme ühiselt lubanud taunida ühiskonda lõhestavat retoorikat. Sinu vastused ajakirjanikule on kõike seda arvestades üheselt taunimisväärsed.

"Eesti Vabariigi valitsuse liikmete kohustus on töötada, et kõik meie inimesed elaksid iga päev kasvõi natukene paremini kui eile ning eesti rahvas, kultuur, keel ja riik kestaksid läbi aegade. Seda ei saavuta karmide sõnade või ebasõbralikkusega, vaid mõistmise, koostöö ja lahkusega," lõpetas Ratas postituse. 

Ka opositsioonipoliitik Kaja Kallas kommenteeris Helme sõnavõttu ning Ratase vastust sellele.

"Mart Helme väljaütlemised Deutsche Welles on järjekordne näide sellest, miks EKREt ei oleks tohtinud valitsusse võtta. Vaenamine, valetamine ja Eesti maine kahjustamine on praeguse koalitsiooni ainuke sisu," kirjutab Kallas.

Ta jätkab: "Keskerakond allutas end EKRE väärtustele momendil, kui kutsus EKRE valitsusse. Peaminister võibki tragikoomiliselt jääda tsiteerima koalitsioonilepet, kus lubati sidusat ühiskonda. See tekst ja peaministri sõna ei maksa ammu enam midagi. Tuleb uus nädal, uus skandaal ja uus õõnes Jüri Ratase vabandus," arvab ta. 

"Seda, et Mart Helme ei sobi ministirametisse teame me juba ammu. Aga mida keegi ei mõista on, kuidas peaminister ei näe suurt pilti ega mõista seda kahju, mida Eestile tehakse. Ma ei usu, et ükski peaminister soovib tegelikult endast maha jätta moraalselt varemetes ja vaenamisest kurnatud Eesti," lisab Kallas.

"Nädalavahetus on hea aeg eeltoodu üle mõtiskleda. Loodan, et Jüri Ratas võtab end kokku ja käitub kordki nagu peaminister. Ja vabastab Mart Helme ministriametist," soovib Kallas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee