Rovaniemis elav jõuluvana on murelik – ka tema võib pandeemia tõttu tööta jääda.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 16. oktoober 2020 14:48
Jõulud on juba silmapiiril, ent Covid-19 pandeemia taustal on paljud Põhja-Soome inimesed mures, et sel aastal ei kaasne pühadega tavapärast rõõmu. Reisipiirangud tähendavad ilmselt seda, et jõuluvana kodukohas Rovaniemis sel talvel iga-aastast välisturistide tulva näha ei saa, mis on katastroof turismisektori töötajatele.

Soomes on kehtestatud Euroopa ühed karmimad reisipiirangud, ehkki seal on nakatumine madalam kui paljudes teistes riikides. Kuigi piirangud on viiruse leviku vastu võitlemiseks vajalikud, tähendab nende olemasolu ühtlasi ka seda, et paljud välismaa turistid ei saa riiki siseneda. See on aga äärmiselt kahjulik Soome turismisektorile – eriti talvel.

Soome põhjaosas sõltuvad paljud ettevõtted turistidest, kes saabuvad jõuluvanaga kohtuma, virmalisi vaatama või saaniekskursioonidel osalema, kirjutab Reuters. Sel talvel on selliseid külastajaid oodata aga väga vähe. Kohaliku reisitööstuse andmeil oli augustis riiki saabunud välisturistide arv 78% madalam kui aasta varem. Tavaliselt kubiseks Lapimaa turistidest juba praegu – kaks kuud enne jõule.

„Kohalike ettevõtete jaoks on jõulud kindlasti ohus,“ sõnas Visit Rovaniemi turismiameti tegevdirektor Sanna Kärkkäinen. Tema sõnul ei jää jõulud muidugi ära, ent küsitav on see, kui palju need sel korral rõõmu pakuvad. Kui jõuluvana tervitab lapsi kaitseklaasi tagant või vaid arvutiekraani vahendusel, on jõulurõõmuga lood kehvad. Jõulutaat muretses endale siiski juba pleksiklaasist sirmi (pildil).

Turismile suunatud ettevõtted, kus töötab umbes 8% piirkonna elanikest, on hakanud juba töötajaid koondama. Paljud usuvad, et kui valitsus peagi reisipiiranguid ei leevenda, ei õnnestu pühadeperioodi päästa.

Soome pääses kevadel karmi karantiini tõttu pandeemia tõsisematest tagajärgedest. Ent nüüd, nagu ka mujal Euroopas, on kätte jõudnud viiruse teine laine, mistõttu kaalub valitsus uusi piiranguid. Riigis on reedese seisuga tuvastatud 13 133 koroonaviirusega nakatunut ja 351 Covid-19 surmajuhtumit.