Valgevene võimude sõnul soovib Svjatlana Tsihhanovskaja riigi põhiseaduslikku korda kukutada.Foto: EPA/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 16. oktoober 2020 13:39
Valgevene võimud lisasid opositsiooniliidri Svjatlana Tsihhanovskaja tagaotsitavate nimekirja. Samuti väidavad Valgevene uurijad, et opositsiooni koordineerimisnõukogu üritab riigi julgeolekut kahjustada, teatab Reuters.

Valgevene uurijad teatasid reedel, et neil on tõendeid selle kohta, et koordineerimisnõukogu liikmed on võtnud kasutusele meetmeid Valgevene destabiliseerimiseks ja riikliku julgeoleku kahjustamiseks. Valgevene võimud kandsid opositsiooniliidri Svjatlana Tsihhanovskaja tagaotsitavate nimekirja, kuna too on väidetavalt teinud üleskutseid põhiseadusliku korra kukutamiseks.

„See ei üllata kedagi. On selge, et režiim ei suuda seaduslikul moel võimu säilitada,“ mainis Tsihhanovskaja kõneisik Anna Krasulina. Ilmselt on Valgevene võimude käigu taga Tsihhanovskaja teisipäeval esitatud ultimaatum Lukašenkale. Selle kohaselt peab president 25. oktoobriks ametist lahkuma – vastasel korral algavad streigid, mis halvavad kogu riigi. Ultimaatumi kohta loe pikemalt SIIT.

Tsihhanovskaja ilmus teadaolevalt ka Venemaa tagaotsitavate nimekirja. Vene siseministeeriumi sõnul juhtus see automaatselt piirkondlikus blokis (kuhu kuuluvad nii Valgevene kui ka Venemaa) kehtestatud mehhanismi tõttu.

Tsihhanovskaja pages pärast 9. augustil toimunud vastuolulisi valimisi Leetu. Ta on kohtunud enam kui kahe kuu jooksul Euroopa juhtidega ja võidelnud eemalt Lukašenka režiimi vastu. Eksiilis viibivat poliitikut võib Valgevenes oodata kuni viieaastane vangistus, kui ta tabatakse ja süüdi mõistetakse.