Pompei varemed.Foto: Zuma Press/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 15. oktoober 2020 15:58
Kui Kanadast pärit turist 15 aasta eest Pompeist viis eset kaasa võttis, ei osanud ta aimata, et järgnevad aastad toovad talle palju ebaõnne. Arvates, et tegu on varastatud „meenetega“ seotud needusega, tagastas kanadalanna esemed Pompeisse, kirjutab USA Today.

Pompei arheoloogilise pargi direktor professor Massimo Osanna teatas, et turist tagastas viis eset. Ehkki näpatud „suveniirid“ jõudsid lõpuks tagasi koju, pole Osanna sõnul neid võimalik enam iidsetes varemetes algsesse kohta paigutada, sest nende täpne päritolu pole teada.

Arheoloogilisse leiukohta tagastatud leidudele lisati ka kiri, milles varguse toime pannud kanadalanna mainis, et näppas arheoloogilised esemed 2005. aastal. Pärast seda olid teda tabanud terviseprobleemid ja majanduslikud tagasilöögid. „Oleme head inimesed ja me ei taha seda needust oma perekonnale edasi anda,“ kirjutas naine, kes esemed tagastas.

Osanna selgitas, et turistid, kes varastavad esemeid ja tagastavad need väidetava needuse tõttu pole midagi enneolematut. „Juba mitu aastat on Pompei arheoloogiline park saanud kirju külastajatelt, kes võtsid kaasa väikseid esemeid, millel pole suurt väärtust, ent mis on osaks unikaalsest arheoloogilisest pärandist,“ sõnas Osanna, kes mainis, et selliste asjade seas on mosaiikkive, väikseid kilde, krohvitükke ja lapille ehk hangunud laava tükikesi. Massiomo Osanna loodab, et varastatud esemete „needuse“ lugu aitab ennetada sarnaste juhtumite kordumist. 

Vulkaanipurske tõttu mattus Pompei 79. aastal sajanditeks vulkaanilise tuha alla. Katastroof säilitas Rooma linna sajanditeks, mistõttu on sellel tänapäeval hindamatu arheoloogiline väärtus.