Maailm

VÕTA ÕPPUST, LUKAŠENKA! Kõrgõzstani president Džeenbekov teatas tagasiastumisest 

Toimetas Aare Kartau, 15. oktoober 2020 12:16
Sooronbaj Džeenbekov sõnas, et ei taha minna ajalukku kui president, kes avas oma rahva vastu tule.Foto: Reuters/Scanpix
Kõrgõzstani president Sooronbaj Džeenbekov teatas neljapäeval, et lahkub riigijuhi ametipostilt. Sellise käigu taga on hiljuti toimunud vastuolulistele parlamendivalimistele järgnenud protestid ja kriitika.

President Džeenbekov ütles, et ta soovib näha kuu alguses riigis puhkenud kriisi lõppu, vahendab The Moscow Times. „Ma ei klammerdu võimu külge. Ma ei soovi minna Kõrgõzstani ajalukku kui president, kes lubas verevalamist ja oma rahva vastu tule avamist. Ma olen võtnud vastu otsuse tagasi astuda,“ teatas Džeenbekov avalduses. 

Samal teemal

Pettustega varjutatud valimistele järgnenud meeleavaldustes on vigastada saanud enam kui 1200 inimest. Teavitatud on ka ühest surmajuhtumist. Vangistatud peaministri Sadõr Džaparovi toetajad kogunesid neljapäeva hommikul taas Džeenbekovi tagasiastumist nõudma. President otsustas nõustuda ja kirjeldas situatsiooni kahepoolse konfliktina, kus ühel pool seisavad protestijad ja teisel pool korrakaitseorganid. „Sõjaväepersonal ja õiguskaitseorganid on kohustatud riigipea residentsi kaitsmisel relvi kasutama. Sel juhul valatakse verd. See on möödapääsmatu," sõnas Džeenbekov, kes palus mõlemal osapoolel provokatsioonidele mitte alluda.

Märgid Džeenbekovi soovist kriis rahumeelselt lahendada ilmnesid juba kolmapäeval, kui ta nõustus vangistatud Džaparovi peaministrikandidaadiks nimetama. Samas palus ta Džaparovil ja teistel poliitikutel oma pealinna kogunenud toetajaid ohjeldada, et Biškekis rahulik elu taastuks.

Kõrgõzstanis puhkenud kaos tekitas muret ka riigi liitlasele Venemaale, sest samal ajal toimuvad suured protestid Valgevenes ning olukord on pinev ka Mägi-Karabahhi piirkonnas. Vene presidendi Vladimir Putini staabiülema asetäitja Dmitri Kozak lendas Kõrgõzstani, et pidada läbirääkimisi nii Džeenbekovi kui ka Džaparoviga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee