Sojuz MS-17 saadeti teele Baikonuri kosmodroomilt.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 14. oktoober 2020 12:47
Kolmapäeva hommikul saadeti Kasahstanis asuvast venelaste Baikonuri kosmodroomist rahvusvahelise kosmosejaama (ISS) poole teele USA astronaut ja kaks Venemaa kosmonauti. 

ISSi pardale suundusid järgnevaks kuueks kuuks NASA astronaut Kate Rubins ning Roskosmose kosmonaudid Sergei Rõžikov ja Sergei Kud-Svertškov, teatab Deutsche Welle. Uus meeskond vahetab 400 km kõrgusel orbiidil asuvasse ISSi jõudes välja eelneva meeskonna, kuhu kuulus samuti üks ameeriklane ja kaks venelast. Nemad naasevad Maale järgmisel nädalal.

Meeskonnale seati eesmärgiks jõuda Sojuz MS-17 raketiga rahvusvahelisse kosmosejaama vaid kolme tunniga. Tavaliselt võtab see teekond kaks korda kauem aega. Eesti aja järgi starditi Kasahstanist kell 8.45 hommikul. Teadaolevalt reisi käigus probleeme ei tekkinud ja Sojuzi kapsel dokkis 11.48 ISSiga. Seega sooritati lend kolme tunni ja kolme minutiga, mis on uus rekord – eelmiseks tippmargiks oli kolm tundi ja 19 minutit. Teatavasti võib pikem kosmosereis meeskonnaliikmete tervisele kahjulikult mõjuda. 

NASA astronaut Rubins sõnas teisipäeval toimunud pressikonverentsil, et uus meeskond plaanib teha ISSi pardal erinevaid huvitavaid katseid. Nende hulka kuulub näiteks kudede bioprintimine ja rakkude kasvatamine kosmoses. Samuti jätkatakse geenitehnoloogiaga seotud tööd. Rahvusvahelist kosmosejaama juhtima asuv Rõžikov lisas, et nad üritavad leida ja parandada venelaste sektsioonis asuvat kerget hapnikuleket, mis pole siiski seni ISSi elanike jaoks ohtu kujutanud. Pardale viidav lisavarustus aitab täpsemalt lekke asukoha tuvastada.

Kolmapäevane missioon on viimane seni paika pandud Venemaa korraldatud lend, mille pardal on ameeriklane. NASA on 2011. aastast saati astronautide kosmosesse saatmisel Venemaale toetunud, ent nüüd teeb USA kosmoseprogramm koostööd Elon Muski SpaceX-iga, mis võimaldab tulevikus saata ISSi meeskondi ka USA pinnalt.