Eesti uudised

DOKUMENT TÕESTAB: Mart Helme susserdas suursaadikuna restaureerimisfirmale pool miljonit krooni (6)

Eesti Ekspress, Ohtuleht.ee, 14. oktoober 2020, 10:20
Siseminister Mart HelmeFoto: Stanislav Moshkov
Siseminister Mart Helmet kummitab tema tegevus aastatest 1995-1999, kui ta juhtis Eesti suursaatkonda Moskvas, mille kohta paljastas tollane välisministeeriumi kantsler Indrek Tarand, et Helme lahkus kohalt just sellepärast, et jäi ministeeriumi sisekontrollile vahele 500 000 Eesti krooni mittesihipärase kasutusega. 

Helme ise on selle süüdistuse tagasi lükanud, kuid nüüd jõudis avalikkuse ette dokument, mille ehtsust on välisministeerium kinnitanud ja mis tõendab raha mittesihipärast kasutamist.
 
Dokumendis teatab Moskva saatkonna haldustalitust juhtinud Jüri Raidjõe välisministeeriumi asekantsler Riho Kruuvile, et 1997. aastal Eesti saatkonnahoonet restaureerinud aktsiaselts Tallinna Restauraator sai tööde ajaks enda kasutusse saatkonna teisel korrusel asuvad korterid, kuigi firmaga sõlmitud leping ei näinud ette ehitajate majutamist. Raidjõe viitas siinkohal kantsler Tarandi käskkirjale, mille kohaselt maksis ööpäev ühetoalises toas 70 USA dollarit, kahetoalises aga 120 dollarit.
 

Haldusjuht teeb dokumendis arvutuse, et kui korterid olid ehituse ajal  restaureerijate kasutuses 260 päeva, sai ehitusfirma teenimatut kasumit 49 400 USD ulatuses, mis 1997. aasta valuutaväärtuste järgi rehkendub ümber rohkem kui pooleks miljoniks Eesti krooniks.

Refereeritud artikli täistekst Eesti Ekspressis.

Augustis esitas siseminister Mart Helme vandeadvokaadi vahendusel Indrek Tarandi ja Toomas Hendrik Ilvese vastu hagihoiatuse, milles nõudis laimavate valeväidete ümberlükkamist kümne päeva jooksul, ebaõigete andmete edasise avaldamise lõpetamist ning mittevaralise kahju hüvitamist summas 50 000 eurot. Hagihoiatuses esitatud nõudmiste mittetäitmise korral  lubas Helme kohtusse kohtusse.

Helme sõnul oli väär välisministeeriumi endise kantsleri Tarandi väide 4. augusti Eesti Ekspressist, nagu oleks ta endise suursaadikuna Moskvas jäänud välisministeeriumi sisekontrollile vahele 500 000 Eesti krooni mittesihipärase kasutusega. Samuti oli väär endise välisministri Ilvese väide 5. augusti Eesti Päevalehes, nagu oleks Helmel esinenud rahaasjadega probleeme ja ta kutsuti suursaadiku kohalt Moskvast varem tagasi seoses segadusega rahaasjades.

Septembris rääkis Tarand Õhtulehele, et talle pole kohtust mingit teadet tulnud.  "Siseminister ähvardab, et kui ma kohe ei hakka asju mäletama nii nagu Lenin, Stalin ja Trotski on ette kirjutanud, siis võlgnen 50 000 eurot. Ja kõik teised, kes valesti mäletavad, nemad võlgnevad ka. Kui Eesti kohus tõepoolest peaks hakkama tegelema sellise asjaga, kuidas inimesed tohivad mäletada minevikku, siis tuleb kindlasti huvitav ajuteadlaste ja tehisintelligentide võitlus,” ütles Tarand toona. 

Samal teemal

5. september 2020, 14:55
Tarand pole Helmelt kohtukutset saanud: „Siseminister ähvardab, et kui ma ei hakka mäletama asju nagu Lenin, Stalin ja Trotski on ette kirjutanud, võlgnen 50 000 eurot.“
18. august 2020, 20:16
Juhtkiri | Mart Helme tõe tund tulekul
17. august 2020, 15:12
Mart Helme nõuab Tarandilt ja Ilveselt valeväidete ümberlükkamist ning 50 000 euro suurust kahjutasu
5. august 2020, 18:29
VANA TÜLI EI ROOSTETA | Helme vastulöök Tarandi nimemäärimisele: „Tarand sai ise jalaga tagumikku!“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee