Tsihhanovskaja toon on muutunud karmimaks.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 14. oktoober 2020 10:22
Eksiilis viibiv Valgevene opositsiooniliider Svjatlana Tsihhanovskaja esitas teisipäeval Aljaksandr Lukašenkale ultimaatumi. Tsihhanovskaja teatel on end riigi presidendiks nimetaval Lukašenkal tagasiastumiseks aega kaks nädalat, vahendab The Moscow Times.

Tsihhanovskaja nõudis Lukašenka administratsioonilt peatada vägivald ja vabastada poliitvangid. „Kui meie nõudmisi ei täideta 25. oktoobriks, vallutab kogu riik rahumeelselt tänavad. Sul on 13 päeva,“ sõnas pärast valimisi Leetu pagenud Tsihhanovskaja Lukašenkale läkitatud pöördumises. Kui Lukašenka ei nõustu, algavad naise sõnul 26. oktoobril üleriiklikud streigid, suletakse teed ja riiklikes kauplustes variseb läbimüük kokku. 

Viimaste nädalate jooksul on Valgevene märulipolitsei vahistanud tuhandeid meeleavaldajaid. Viimased on kirjeldanud kinnipidamisasutustes esinenud kohutavaid tingimusi, sealhulgas piinamist. Teadaolevalt on protestide mahasurumise käigus surnud mitu inimest.

Esmaspäeval ähvardas Valgevene siseminister protestidel osalevaid inimesi tulistama hakata, mis on kaks kuud kestnud patiseisu järel hirmutavaks arenguks. Tsihhanovskaja kinnitas teisipäeval, et pärast võimude „riikliku terrori“ valla päästmist on valgevenelastel jõudnud kätte aeg poole valimiseks. „Igaüks, kes pole veel otsustanud rahva poolele asuda on terrori kaasosaline. Kuulutage avalikult, et te ei toeta enam režiimi,“ õhutas opositsiooniliider. 

Tsihhanovskaja uus pöördumine väljendas ka muutust tema toonis. Paljude Lääne juhtide toetuse võitnud naisel õnnestus nädalavahetusel rääkida ka oma vanglas viibiva abikaasaga, kes soovitas Tsihhanovskajal võimude suhtes karmimaks muutuda.