Eesti uudised

Loe Eesti ja Rootsi ministrite kirjavahetust Estonia vraki teemal (1)

Ohtuleht.ee, 13. oktoober 2020, 20:05
Foto: Aldo Luud
Välisminister Urmas Reinsalu saatis 8. oktoobril kirja Rootsi välisministrile Ann Lindele ja Soome välisministrile Pekka Haavistole. Temale vastas Rootsi siseminister Mikael Damberg, kes on Rootsi poolel Estonia katastroofi puudutavas vastutav ametiisik. Kirjavahetuse avaldas esimesena Rootsi väljaanne Aftonbladet.

Kõigepealt Reinsalu kiri.

„Hea Ann!/Hea Pekka!

Samal teemal

28. septembril tegime ühisavalduse, milles nõustusime, et juhul kui Estonia katastroofi kohta ilmneb uut olulist informatsiooni, millest varem pole teatatud, vaatavad Eesti, Soome ja Rootsi selle uue informatsiooni üheskoos üle. Teatasime, et meie riigid teevad selles osas tihedat koostööd ning protsessi juhib lipuriigina Eesti.

Seoses selle kontekstiga tahaksin käesolevaga informeerida teid Eesti valitsuse 2020. aasta 6. oktoobri istungil langetatud otsustest. Eesti valitsus otsustas, et selleks, et uuest informatsioonist tekkinud küsimustele võimalikult  kiiresti  vastused leida, peaks esimene prioriteet olema uurida järgmisi punkte:

1. Tuvastada kindlaks vraki asend merepõhjas, kirjeldada ja analüüsida, kas ja kuidas on tema asend võrreldes teadaolevate andmetega muutunud;
2. Tuvastada ning kirjeldada detailselt merepõhja reljeefi vraki lähiümbruses;
3. Tuvastada, kas laevakerel leidub mingeid läbistavaid kahjustusi ja dokumenteerida nende täpsed parameetrid – asukoht, suurus ja olemus;
4. Tuvastada kahjustuse olemus ja kahjustuse tekkimise ajaraamistik ning hinnata selle võimalikku rolli parvlaeva uppumises.

Eesti valitsus omalt poolt peab tähtsaks ka ohvreid esindavate organisatsioonide kaasamist sellesse protsessi.

Palume lahkelt teie valitsust, et määraksite konktakti ettevalmistavateks sammudeks ja vastutava institutsiooni teie riikides. Kuni pole teisiti teatatud, juhib Eesti-poolseid ettevalmistusi Eesti Riigikantselei koostöös siseministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, rahandusministeeriumi, välisministeeriumi ja justiitsministeeriumiga.“

Rootsi siseministri Mikael Dambergi vastus.

„Hea Urmas!

Aitäh teile kirja eest, mis puudutab m/s Estoniaga seotud uusi leide. Justiitsministeeriumi all töötava siseministrina lasub minul peamine vastutus m/s Estoniat puudutavate küsimuste osas.

Võin teile kinnitada, et Rootsi tahab Eesti ja Soomega tihedat koostööd teha, et tuua selgust küsimustesse, mis on hiljutise uue informatsiooni tulemusel esile kerkinud. Seetõttu tervitame me tööd, mille meie kolm ekspertametkonda Eestis, Soomes ja Rootsis Eesti Ohutusjuurdluse Keskuse initsiatiivil algatasid, eesmärgiga anda uuele materjalile esialgne hinnang.

Me leiame, et kuni ametkondade hinnang valmib, eksisteerib vajadus koos võimalikke alternatiivseid tegevusplaane arutada ning nende eeltingimusi analüüsida, võttes aluseks rahvusvahelise kokkuleppe m/s Estonia kui katastroofi ohvrite viimse puhkepaiga kaitsmist igasuguste häirivate tegude eest.

Rootsi valitsus jagab teie seisukohta, et on äärmiselt tähtis pidada järgnevas protsessis silmas katastroofis ellujäänute ja hukkunute omaste huve.“

Rootsi ministri kiri.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee