Seisukoht

Seisukoht | Jalgpallikoondis kui spordiriigi mõõdupuu 

Kaspar Koort, spordireporter, 12. oktoober 2020 17:54
Eesti jalgpallimeeskonna pühapäevane 3 : 3 viik Põhja-Makedooniaga jättis ühelt poolt suhu mõru maigu, sest veel kümme minutit enne lõppu juhtisime kahe väravaga, ent asetades selle tulemuse meie koondise viimaste aegade nukrasse kaotuste seeriasse, võib vist pigem ikkagi rahul olla. Kusagil tunneli lõpus hakkas taas paistma valguskiireke. Loodetavasti ei kustu see juba kolmapäeval, kui mängime Armeeniaga.

Jalgpallikoondise kehvade esitustega kaasnev nördimus, mis võib leida verbaalse väljenduse kibedates fraasides nagu „Aga mida me siis ootasime?“ või „Mida nad seal teevad, kui mängida ei oska?!“ osutab samas ikkagi sellele, et jalgpall läheb meile korda ning olgu või alateadlikult, tunnistame jalgpallikoondise rolli riigi spordielu lipulaevana. Alahindamata teisi spordialasid ja teisi sportlasi – spordiriigi üheks mõõdupuuks on see, kui tema jalgpallikoondis on jõudnud maailmameistrivõistluste finaalturniirile. 

Me oleme jõudnud MMi väiksema venna ehk Euroopa meistrivõistluste lävele ja küllap seetõttu ootame nii praeguselt koondiselt kui ka järgnevatelt vutimeeste põlvkondadelt sama: kui Tarmo Rüütli hoolealused kümmekond aastat tagasi seda suutsid, siis miks me praegu ei suuda?! 

Tõsi on see, et Raio Piiroja sugused võitlejad või Andres Operi masti väravakütid ei kasva meil puu otsas. Me võime sarjata jalgpalliliitu, et nad on jätnud noortetöö unarusse ja selle kibedaid vilju me praegu söömegi, kuid lõpuks laotakse (tulevase) jalgpalluri oskuste aluspõhi ikkagi klubides. Kas meie noormängijad omandavad oma klubides sellise jalgpalli-ABC, mis võimaldab neil hiljem jõuda mõnda tippliigasse ning sealt saadava kogemusega tõsta ka rahvuskoondise taset?

Kordan oma varem välja öeldud mõtet: oleks naiivne arvata, et iga trennis rügav vutipoiss jõuab koondisesse – kuid selle poole tuleb püüelda! Kui jalgpalliklubid lähtuksid oma igapäevases töös sellest põhimõttest, jõuaksime varem või hiljem mõnele suurturniirile. Ja nõnda ka täieõiguslike spordiriikide väärikasse perre.