Maailm

Armeenia ja Aserbaidžaani vahel pidi algama relvarahu, Armeenia teatas nüüd, et neid rünnati rakettidega 

Toimetas Keit Paju, 10. oktoober 2020 12:01
Foto: AFP/Scanpix
Armeenia ja Aserbaidžaan leppisid Moskvas toimunud kohtumisel kokku relvarahus Mägi-Karabahhi regioonis. Relvarahu pidanuks algama laupäeva, 10. oktoobri keskpäeval. Nüüd teatas Armeenia, et neid rünnati rakettidega.

Samal ajal, kui Mägi-Karabahhis relvarahu pidi algama, teatas Armeenia kaitseministeerium, et Armeenia lõunaosas asuvat Kapani linna tabasid raketid. "Äsja korraldati raketirünnak Kapani linna vastu. Rünnaku tagajärjel on hukkunuid ja vigastatuid," teatab Armeenia kaitseminister sotsiaalmeedia vahendusel.

Samal teemal

Aserbaidžaani kaitseministeerium rakettide eest aga vastutust ei võta. "Armeenia poole teated Kapani linna tulistamisest rakettidega Aserbaidžaani relvajõudude poolt ning tapetute ja haavatute olemasolust on valed. See on vastase järjekordne provokatsioon," väidab Aserbaidžaani kaitseministeerium.

Aserbaidžaani ja Armeenia vahelisest relvarahust teatas laupäeval Venemaa välisminister Sergei Lavrov, kelle sõnul kuulutatakse relvarahu välja humanitaarkaalutlustel. Relvarahu vahendab punane rist ning selle ajal vahetavad Armeenia ja Aserbaidžaan sõjavange ja sõjas hukkunuid. 

Lavrovi sõnul on sõnajalal riikide vahel ka kokkulepe alustada sisuliste kõnelustega Mägi-Karabahhi piirkonna üle ning leida kriisile rahumeelne lahendus.

Kõnelused konflikti lahedamiseks algasid Moskvas reede õhtul. Kõnelustel osalesid Aserbaidžaani välisminister Jeyhun Bayramov, Armeenia välisminister Zohrab Mnatsakanjan ning Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Ka Vene peaminister Mihhail Mišustin ja Armeenia peaminister Nikol Pašinjan arutasid reedel Jerevanis olukorda Mägi-Karabahhis. Mõlemad valitsusjuhid tõdesid, et sõjategevus on vaja võimalkult kiiresti lõpetada.

Mägi-Karabahhis hukkunute arv küündib mitmetesse sadadesse. Mõlemad riigid süüdistavad lahvatanud konflikti algatamises üksteist. Asereid toetab häälekalt Türgi, armeenlaste poolele kaldub pigem aga Venemaa, kes siiski ei õhuta takka, vaid kutsub (nagu ka paljud teised riigid ja organisatsioonid) osapooli asja rahulikumalt võtma. 

Mägi-Karabahhi konflikt on kestnud juba aastakümneid. Peamiselt armeenlastega asustatud ala kuulub ametlikult Aserbaidžaanile. Niisugusena tunnustab seda ka rahvusvaheline üldsus. Praeguse vägivallalaine algatamises süüdistavad üksteist vastastikku mõlemad sõdivad pooled.

Samal teemal

09.09.2020
Meie mees Jerevanis: armeenlased enne surevad, kui langevad aserite võimu alla
08.09.2020
NUKRAD FOTOD | Mägi-Karabahhis jäi rünnakurahe alla ajalooline Armeenia kirik
04.09.2020
Aserbaidžaani ja Armeenia vastasseis: raketituli Stepanakertis ja Ganjas