Maailm

SUUR VANDENÕUDE ÜLEVAADE: 9/11, lame Maa ja George Sorose kurjad skeemid 

Aare Kartau, 13. oktoober 2020 16:48
Vandenõuteooriad paeluvad miljoneid inimesi.Foto: PantherMedia/Scanpix
Vandenõuteooriad on olnud sajandeid ühiskonna vastuoluliseks, ent kindlaks osaks. Viimastel aastakümnetel on nende levik uue hoo sisse saanud. Sotsiaalmeedias levib skeptik Abbie Richardsi koostatud vandenõuteooriate püramiid, millele paigutatud 64 rohkem või vähem veidrat teooriat Õhtuleht lahti seletab.

Richardsi skeem koosneb viiest erinevast tükist. Püramiidi suurimas osas asuvad teooriad, mis on enamjaolt seotud salapärase eliidiga, kes vandenõuteoreetikute arvates maailma valitsevad. Skeemi teises osas on teooriad, mis eitavad teadust ja võivad seega olla ohtlikud nii nende propageerijatele kui ka kõigile teistele. Püramiidi kolmandas ehk keskmises osas asuvad võibolla isegi kõige kummalisemad teooriad, mis pole siiski üldjuhul kellelegi kahjulikud. Neljandasse kasti on paigutatud spekulatsioonid, mis tekitavad küsimusi. Püramiidi viimases ja väikseimas osas on vandenõuteooriad, mis on osutunud tõeks. Kuna Ameerika Ühendriigid on riik, kus levib ohtralt erinevaid kummalisi arvamusi, on ka paljud järgnevatest teooriatest pärit just USAst. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

07.09.2020
68. sünnipäeva tähistava Vladimir Putiniga on seotud palju kummalisi teooriaid
02.09.2020
MUUMIA NEEDUSEST SABOTAAŽINI: laevahukud on sünnitanud ohtralt vandenõuteooriaid
28.08.2020
ÕL ARHIIV | USKUMATU VANDENÕUTEOORIA: parvlaev Estonia uputati varjamaks, et Olof Palme on HIVi nakatunud ega olegi surnud!
03.05.2020
SOROSEST SATANISTIDENI: jaburaid vandenõuteooriaid USA rahutuste kohta